You dont have javascript enabled! Please enable it!

Pierwszy raz w Emiratach Arabskich

Zastanawiasz się nad wakacjami w Emiratach Arabskich? Czy w Dubaju i Abu Dhabi jest bezpiecznie? Czego się spodziewać w muzułmańskim kraju?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to bardzo popularny kierunek turystyczny od ostatnich kilku lat. Wiele osób z całego świata marzy o wakacjach w Dubaju, bo właśnie Dubaj to najbardziej znane i najbardziej turystyczne miasto w całych Emiratach. Poniżej przedstawię Ci podstawowe informacje, o których powinieneś wiedzieć zanim przylecisz pierwszy raz do Emiratów Arabskich.

1. Gdzie są w ogóle Emiraty?

ZEA czyli Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo arabskie na Bliskim Wschodzie położone nad Zatoką Perską i Omańską. Sąsiaduje z Arabią Saudyjską i Omanem. Składa się z 7 Emiratów (Abu Dhabi, Dubaj, Sharja, Ajman, Fujairah, Ras Al Khaimah, Umm Al Quwaim). Jest bardzo młodym krajem, który ma niespełna 50 lat.

2. Stolicą ZEA jest….

No właśnie większość ludzi myśli, że Dubaj 😉 Sama też tak kiedyś myślałam zanim tu przyleciałam. Stolicą Emiratów jest Abu Dhabi. Abu Dhabi jest jednocześnie największym emiratem.

3. Jakim językiem można się komunikować?

Językiem urzędowym jest język arabski. Natomiast angielski wystarczy w zupełności do porozumiewania się ze wszystkimi (w urzędach, u lekarza czy na poczcie), a nawet do pracy i życia codziennego.

4. Kiedy najlepiej polecieć?

Wycieczkę najlepiej zaplanuj między październikiem, a majem, ale pamiętaj, że w styczniu i lutym zdarzają się deszcze. Latem jest niestety zbyt upalnie na plażowanie i spacery w ciągu dnia, ale jeśli lubisz tropikalny klimat to się będziesz dobrze bawić.

5. Różnica czasowa

W ZEA nie ma zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Różnica czasowa względem polskiego czasu to 2 godziny latem i 3 godziny zimą. Jeśli w Emiratach jest godzina 10 rano to w Polsce jest 8 lub 7 rano w zależności od pory roku.

6. Jaką walutę zabrać na wyjazd?

Walutą w ZEA jest dirham (AED). W przybliżeniu kurs dirhama do złotówki to jak 1:1 (na dzień dzisiejszy dokładnie 1 dirham to 1.13 złotego). Na wakacje zabierz ze sobą albo dolary, albo euro i wymień w kantorze na lotnisku lub w galerii czy sklepie (carreffour, lulu zwykle mają kantory). Ciekawostką jest to, że w Emiratach jest stały kurs dolara i wynosi on 3.65/3.67, do którego państwo dopłaca, jeśli jest taka potrzeba, aby go utrzymać na stałym poziomie.

7. Co z wyznawcami innych religii?

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj muzułmański, w którym główną religią jest islam. Jednocześnie to kraj bardzo tolerancyjny bo obok meczetów powstają kościoły i inne świątynie czy miejsca kultu religijnego. 

8. Weekend inaczej niż w Polsce

W ZEA weekend zaczyna się dzień wcześniej 😉 dla nas to piątek i sobota. Oznacza to, że tydzień pracujący zaczynamy w niedziele, wtedy też dzieci idą do szkoły. Tutejszy piątek to dzień święty (tak jak niedziela w Polsce).

9. Populacja

Emiratczycy są mniejszością w swoim kraju. Populacja w całym ZEA wynosi ok 10 mln mieszkańców z czego 20% to Emiratczycy, a 80% to ekspaci (w zależności od statystyk +/- 5%).

10. Pogoda

Lato trwa praktycznie cały rok z małymi wyjątkami, bo w styczniu i lutym jest nieco chłodniej (czasami tylko 15 stopni), a od czerwca do września temperatury odczuwalne przez wysoką wilgotność osiągają czasami ponad 60 stopni. Zdarzają się też powodzie i wywoływanie deszczu. Pisałam dokładniej o tym tutaj (kliknij).

11. Jak się ubierać w Emiratach?

Kraj jest bardzo tolerancyjny w tej kwestii i możesz ubierać się dowolnie z wyjątkiem ramadanu, gdzie z racji na szacunek dla poszczących należy zakładać skromniejsze stroje (dłuższe sukienki i spodnie oraz zakrywać ramiona).

12. Alkohol

Alkohol jest powszechnie dostępny. Możesz się napić alkoholu w miejscach do tego przeznaczonych (hotele, restauracje, kluby). Możesz go ze sobą przywieźć (4 litry na osobę dorosłą), a także kupić w sklepach, które nie są oznaczone szyldem monopolowy, ale jest ich spora ilość. Znajdziesz na pewno 😉 Jedyne na co trzeba uważać to żeby nie przechadzać się po ulicach w stanie wątpliwej trzeźwości oraz nie jeździć autem po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu (całkowity brak tolerancji). Obowiązuje również  kategoryczny zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Konsekwencje opisałam tutaj.

13. Całowanie, przytulanie…

Okazywanie uczuć w miejscach publicznych nie jest tutaj dozwolone. Nie można się całować ani czule przytulać w miejscach publicznych. Grozi za to surowa kara. Tutaj dokładnie opisałam za co można trafić do więzienia.

14. Transport publiczny

Taksówki to najpopularniejszy sposób transportu i tańszy niż w Polsce (przynajmniej w Warszawie). Autobusy to kolejny popularny środek komunikacji oraz metro (tylko z Dubaju). Jeśli chcesz tanio podróżować środkami komunikacji miejskiej z Dubaju do Abu Dhabi lub na lotnisko tutaj dokładnie opisałam jak to zrobić.

15. Wypożyczenie Auta

To dosyć tanie rozwiązanie jeśli chcesz podróżować po Emiratach na własną rękę. Możesz posiadać zwykłe polskie prawo jazdy lub międzynarodowe. Za średniej klasy auto zapłacisz ok 150 zł za dobę z ubezpieczeniem. Fotelik samochodowy dla dziecka też bez problemu wypożyczysz.

16. Bezpieczeństwo

Emiraty to jeden z najbardziej bezpiecznych miejsc na świecie. Przestępczości praktycznie nie ma. Abu Dhabi trzy lata z rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu na najbezpieczniejsze miasto na świecie. Nigdzie nie czułam się bezpieczniej. Młode dziewczyny, singielki, mogą bez problemu przyjechać tu na wakacje.

17. Wspólny pokój hotelowy

Nie musisz się martwić jeśli chcesz przylecieć na wakacje do Emiratów ze swoim partnerem. Nie trzeba być małżeństwem, aby zarezerwować wspólny pokój bo w znaczącej większości hoteli nie wymagają takiego potwierdzenia.

18. Gniazdka elektryczne

W Emiratach powszechnie funkcjonują gniazdka angielskie (takie z trzema bolcami) dlatego najlepiej zaopatrzyć się w przejściówkę przed przylotem.

Mam nadzieję, że niczego istotnego nie pominęłam 🙂 Jeśli masz jakieś sugestie dotyczące rzeczy, o których jeszcze turysta powinien wiedzieć przez przylotem do Emiratów, to napisz w komentarzu.

Gorąco Cię pozdrawiam! 😉

11 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: