You dont have javascript enabled! Please enable it!

Kiedy grozi więzienie w Emiratach?

Zjednoczone Emiraty Arabskie jako wakacyjny kierunek, szczególnie zimą, stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Jednak dużo osób nie wie, że tu obowiązuje inne prawo niż w Europie. Czego nie wolno robić i kiedy grozi Ci więzienie na wakacjach w Emiratach? 

Za co można pójść do więzienia?

Te pytania budzą wiele wątpliwości. Tutejsze obyczaje i prawo jest specyficzne, szczególnie dla nas europejczyków. Przywykliśmy do wielu zachowań, które dla nas są normalne, a w Emiratach okazują się nielegalne. Napiszę tu o kilku rzeczach, które są niezgodne z tutejszym prawem i za które idzie się do więzienia.

Alkohol

Przyjeżdżając tu na wakacje możesz się bez problemu napić alkoholu, a nawet go kupić w sklepie. Co prawda nie ma tu typowych monopolowych, ale są sklepy z alkoholem. Jest jeden warunek – alkohol można spożywać w miejscach do tego przeznaczonych czyli w klubach, hotelach, restauracjach lub w domu. Natomiast “piwko w ręku” gdzieś w miejscu publicznym, na spacerze, na plaży czy w parku jest kategorycznie zabronione.

Przechadzać się po ulicach Dubaju czy Abu Dhabi pod znacznym wpływem alkoholu również nie można. Były sytuacje, gdzie osoby bardzo pijane wsiadały do taksówki, a taksówkarz zawiadamiał policję. Także wszystko z umiarem. Na pewno nikt nie chciałby spędzić kilku dni w więzieniu na pustyni.

Prowadzenie auta po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu jest zakazane. Tu jest całkowity brak tolerancji, nie ma przedziału żadnego. Piłeś, nie jedź!!

A jak jestem przy tym temacie to wspomnę, że można do Emiratów przywieźć alkohol ze sobą, 4 litry na osobę dorosłą. W samolocie do Emiratów bez problemu też można napić się alkoholu. Trzeba pamiętać o zdrowym rozsądku bo na miejscu mogą czekać nieprzyjemności jeśli dana osoba mocno przesadzi z ilością drinków.

Trzeba też pamiętać o tym, że w Emiracie Szardża, jest całkowity zakaz spożywania i posiadania alkoholu.

Publiczne okazywanie uczuć

W Emiratach zakazane jest publiczne całowanie się, obściskiwanie się, ciągłe przytulanie. Takich rzeczy tu się po prostu nie robi ze względu na tutejszą kulturę i prawo. Co innego tulić czy całować swoje dziecko 🙂 Tak więc wszelkie czułości z mężem/żoną w swoich czterech ścianach 😉

Oczywiście współżycie poza małżeńskie jest surowo karane bez względu na okoliczności. Kobieta zgłaszająca gwałt niestety również idzie do więzienia.

Narkotyki

Wszelkiego rodzaju używki, narkotyki są tu kategorycznie zabronione i surowo karane nawet karą śmierci. Nie ma wytłumaczenia żadnego. Były przypadki, że osoby podróżujące do Dubaju np z Peru, na tamtejszym lotnisku kupiły jakieś słodycze, zawierające wyciąg z marihuany lub innej substancji, która jest narkotykiem w ilości śladowej i trafiły do więzienia. Trzeba bardzo uważać co tu się przywozi.

To samo dotyczy leków. Jeśli bierzesz leki na stałe, zabierz ze sobą zalecenia od lekarza, że są Ci potrzebne. Sprawdź koniecznie (tutaj kliknij) czy leki, które chcesz zabrać nie są na liście leków zakazanych w ZEA. Wszystko co zawiera kodeine, np. w preparatach przeciwkaszlowych jest zakazane.

Ciekawostką jest to, że mak, a tym samy makowiec, również są tu zakazane.

Robienie zdjęć 

Absolutnie nie można uwieczniać swoim telefonem jakiegoś wypadku samochodowego. Żadnych zdjęć czy filmików. Uważać na to trzeba bardzo bo grozi surowa kara z ogromną grzywną.

To samo dotyczy robieniu zdjęć obcym osobom, zwłaszcza lokalnym w tradycyjnych strojach. Trzeba na to również uważać. W Emiratach bardzo dbają o prawo ochrony wizerunku. Bez zgody nie rób zdjęć i absolutnie nie umieszczaj ich w mediach społecznościowych.

Sprawdzanie telefonu

To jest absolutny hit. Można trafić do więzienia, nawet na 3 lata, za sprawdzanie telefonu i czytanie wiadomości drugiej osoby. Głównie dotyczy to relacji mąż – żona, gdzie zazdrosna połówka nie może się powstrzymać od grzebania w telefonie.

Przeklinanie

Trzeba uważać na to co się pisze. Przeklinanie w wiadomościach prywatnych, obrażanie po jakiejś kłótni czy cokolwiek w tym stylu jest ryzykowne. Osoba obrażona może pójść na policję i pokazać takie wiadomości i problem gotowy. Także na terenie Emiratów warto się pilnować.

Podróżowanie jako para, narzeczeństwo

Bez problemu można przyjeżdżać tu na wakacje jako para czy narzeczeństwo. Tak samo można wtedy wspólnie mieszkać w jednym pokoju. To jest zupełnie normalnie i nie stanowi żadnego problemu. Natomiast jeśli kobieta jest w ciąży i w wyniku komplikacji czy porodu przedwczesnego urodzi tutaj dziecko i nie jest w formalnym związku małżeńskim to wtedy są poważne kłopoty. Dziecko nie dostanie certyfikatu urodzenia. Ojciec dziecka trafia do więzienia, odbywa się proces gdzie sędzia zasądzi co dalej. Czasem to kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy grzywny. Także w ciąży w nieformalnym związku trzeba rozważyć czy jest sens ryzykować taki scenariusz.

Prawo w Emiratach jest bardzo zawiłe i czasami nieprzemyślane. Dobrze jest wiedzieć za co można trafić do więzienia. Osobiście podoba mi się to, że tutaj nie zobaczy się pijanych, obściskujących się gdzieś w parku czy na plaży pary zakochanych nastolatków. Te przepisy mają też swoje plusy. Mają też minusy ale to inna historia. Daj proszę znać czy dowiedziałeś się tutaj czegoś nowego 🙂 Prześlij link znajomym, którzy planują wycieczkę do Emiratów 🙂

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: