You dont have javascript enabled! Please enable it!

13 ciekawostek o Dubaju, o których nie masz pojęcia!

Dubaj to miasto, które potrafi zachwycić w zasadzie każdego. Prawdopodobnie Ciebie też. Zdradzę Ci kilka ciekawostek o Dubaju, o których możesz nie mieć pojęcia! Co jest najbardziej prestiżowym prezentem dla Emiratczyka? Jak gdziekolwiek dojechać bez standardowego adresu? Stok narciarski na pustyni? Sztabki złota w “bankomatach”? Czy jest coś niemożliwego w Dubaju?

To może Cię zaskoczyć…

 

1. Burj Khalifa to do tej pory najwyższy budynek na świecie. Jego wysokość wynosi 829 metrów. Początkowo wysokość wynosiła 560 metrów, ale podniesiono ją najpierw do 650, potem do 705 metrów, aż w końcu osiągnięto końcową. Projekt do użytku publicznego został oddany 4 stycznia 2010 roku. W tym roku Burj Khalifa obchodził swoje 10-lecie. Nazwa budynku została zmieniona z Burj Dubai na Burj Khalifa na cześć Emira Abu Dhabi, który pożyczył pieniądze na dokończenie projektu w Dubaju.

2. Niedaleko powstaje właśnie jeszcze wyższa konstrukcja, której wysokość będzie wynosiła 1300 metrów!! To Dubai Creek Tower. Tutaj (kliknij) możesz zobaczyć film i etapy powstawania tego budynku. Na zdjęciu poniżej widać dokładnie jak będzie wyglądał ten budynek. 

Projekt Dubai Creek Tower
3. Galeria handlowa The Dubai Mall to druga w kolejności największa galeria na świecie, która ciągle się rozbudowuje. Można tu kupić wszystko o czym się tylko zamarzy. Znajduje się w niej największe akwarium na świecie mieszczące 100 milionów litrów wody! Jest też ogromne lodowisko i liczne atrakcje dla dzieci (np. Kidzania) i dorosłych. w roku 2019 galerię odwiedziło ok 100 milionów turystów.

4. W Dubaju czy w Abu Dhabi można spotkać nie tylko zwykłe bankomaty jak wszędzie na świecie, ale także złotomaty!! Automaty, ze złotymi monetami, sztabkami, które można sobie wypłacić z karty kredytowej.

5. The Dubai Fountain – Tańczące fontanny są największym systemem wodnym tego typu na świecie. System jest wyposażony w 6600 lampek i 25 kolorowych projektorów. Wyrzut wody osiąga wysokość 152 metrów. Pokazy odbywają się codziennie i zapierają dech w piersiach za każdym razem. Koszt wybudowania fontann to 800 milionów złotych.
 
6. Auta w Dubaju muszą być czyste. Brudne auto w mieście grozi mandatem w wysokości od 500zł – 3000zł.
 
7. Emiraty to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie. Współczynnik przestępczości jest bliski zeru. Jako turystka, nawet podróżująca samotnie, możesz czuć się tutaj całkowicie bezpiecznie.
 
8. Obowiązuje całkowity zakaz żebrania gdziekolwiek pod groźbą surowej kary. Nie spotkasz tu nigdzie nikogo proszącego o pieniądze, bądź siedzącego na ulicy z dzieckiem i puszką w ręku. Żadnych grajków w autobusach czy metrze nie spotkasz.
 
9. Sokół to najbardziej prestiżowy prezent dla Emiratczyka. Sokoły to symbol patriotyzmu, siły, piękna i nieokiełznania. Jako jedyne zwierzęta, obok psów przewodników, są wpuszczane na pokład samolotu i mają swój paszport. Do tego to jest bardzo drogi prezent. Cena za wyszkolonego sokoła waha się od 100 do 380 tysięcy złotych.
 
10. Miracle Garden to największy na świecie ogród, który liczy ponad 50 milionów kwiatów i 250 milionów roślin. Ta liczba ciągle rośnie. Miejsce absolutnie instagramowe 😉 Piękne, kolorowe, kwiatowe instalacje wzbudzają zachwyt!! Na terenie ogrodu znajduje się Dubai Butterfly Garden – ogród motyli, który również jest największy na świecie!
 
11. Narty na pustyni?? Tak, zdecydowanie! W Dubaju wszystko jest możliwe! Ski Dubai to stok w jednej z galerii handlowych Mall of The Emirates. To pierwszy na świecie kryty ośrodek narciarski ze stokiem, w skład którego wchodzi czarna trasa. Najdłuższy odcinek stoku liczy 400 metrów. Można też zobaczyć tam pingwiny.
 
12. Gdzie może być najdroższy hotel na świecie?? W Dubaju!! Słynny hotel żagiel, Burj Al Arab to jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie. Ma 7 gwiazdek. Średni koszt najtańszego pokoju ( ma jedyne 170 mk) w tym hotelu to 7 tysięcy złotych za noc. Najdroższy apartament (royal two-bedroom suite) kosztuje ok 60 tysięcy złotych za noc. Możesz zobaczyć jak wygląda i dlaczego jest tak luksusowy Tutaj (kliknij)
 
13. W Dubaju nie ma standardowych adresów jak w Polsce. Tu nie podaje się adresu czy numeru ulicy, pod który chcesz się udać taksówką lub kiedy zamawiasz dostawę jedzenia do domu. Opisuje się miejsce docelowe najbardziej charakterystycznymi budynkami w pobliżu.

Miasto kryje wiele tajemnic i mnóstwo pięknych miejsc. Jestem ciekawa, czy znasz jeszcze jakieś ciekawostki o tym niesamowitym mieście. Podziel się w komentarzu 🙂

Jeśli interesuje Cię za co można trafić do więzienia w Dubaju to  zapraszam tutaj (kliknij).

10 komentarzy

 • Jolik

  Byłam w 2018 roku na tygodniowym pobycie w Dubaju w maju. Był to wyjazd z córką i wnuczętami. Mieszkaliśmy w hotelu Atlantis. Uroczy hotel, przecudne miejsce i niezapomniane wrażenia. Jak któregoś razu wracałyśmy z zakupów taksówką i podałyśmy nazwę hotelu to kierowca gubił się a córka “robiła” za pilota. uśmiałyśmy się z tego faktu ale po przeczytaniu Twojego postu wiem dlaczego nie bardzo wiedział jak jechać hehe.
  Serdecznie pozdrawiam

  • Kinia

   To prawda tutaj bardzo często taksówkarze nie wiedzą gdzie jechać! Ja się przyzwyczaiłam już i zanim wejdę to pytam czy wie jak dojechać 😉
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Jola

  Bardzo chętnie przeczytałam wszystkie wpisy o życiu i ciekawostkach ZEA. Kilka lat temu miałam okazję spędzić wspaniałe 2 tygodnie w Dubaju jako osoba towarzysząca mężowi informatykowi w delegacji w oddziale jego firmy. Mąż pracował, ja zwiedzałam na własna rękę 🙂 Korzystałam z hotelowego busa i metra. Wprawdzie był to upalny czerwiec, ale 2 butelki 1,5 l wody w podręcznym plecaczku i głód wrażeń umożliwiły mi choć powierzchownie poczuć atmosferę tego miasta. Wspominam swoje wycieczki na Jumeirach Beach, zdziwienie że gdy docierałam tam ok. 10-tej rano gdy wszyscy ja juz opuszczali… 😉 szybko to zrozumiałam 😉 Wspominam z lubością libańskie knajpki z pycha jedzeniem, wieczór w Marinie, tańczące fontanny, wycieczkę do Abu Dhabi zorganizowaną z współpracownikami męża w dubajski weekend, w piątek. Byłam zafascynowana. Wspaniała przygoda. Pozdrawiam i życzę zdrowia oraz uśmiechu.

 • Agata

  Dziękuję za ciekawostki i świetne, inspirujące zdjęcia! Najbardziej zdziwiłam się zakazem żebrania, obowiązkiem posiadania czystego samochodu i tym, że w Dubaju nie ma standardowych adresów.

  Pozdrawiam i życzę dużo siły, wytrwałości w tym nietypowym czasie pandemii!
  Ach i Ramadan Kareem! 🙂

  • Kinia

   Dziękuję Ci bardzo 🙂 Bardzo mi miło, że zdjęcia się podobają!! Cieszę się, że dowiedziałaś się czegoś ciekawego o Dubaju z tego wpisu.
   Pozdrawiam gorąco i życzę dużo zdrowia 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: