You dont have javascript enabled! Please enable it!

Qasr Al Watan Abu Dhabi – Pałac Prezydencki

Więcej niż Pałac 

Qasr Al Watan w Abu Dhabi jest jednym z 20 największych zabytków współczesnej kultury i sztuki na świecie. To wyjątkowe miejsce dla Emiratczyków, które jest świadectwem ducha narodu. Niesamowita architektura wzbudza zachwyt już na samym początku wyprawy. Wszystko dopracowane jest w najmniejszych szczegółach, zarówno kolorystyka jak i ogrody na zewnątrz. Wszystko jest absolutnie przepiękne.

Wielkie Otwarcie

Qasr Al Watan został oficjalnie otwarty 11 marca tego roku, więc całkiem niedawno. Przyciąga setki tysięcy turystów każdego tygodnia. Nie ma co się dziwić, to jest absolutny MUST SEE nie tylko w Abu Dhabi, ale i w całych  Emiratach. Dlatego będąc na wakacjach w Dubaju czy gdzieś dalej, warto chociaż na jeden dzień przyjechać do Abu Dhabi, stolicy kraju, i zobaczyć to miejsce. Przy okazji można zwiedzić Emirates Palace (opisywałam go tutaj), który jest zaraz po sąsiedzku oraz Wielki Meczet Sheyka Zayeda. 

Dlaczego jest wyjątkowy?

Qasr al Watan jest częścią Pałacu Prezydenckiego, która została przekształcona w przestrzeń publiczną do zwiedzania. Ogromną przestrzeń, gdzie do głównego wejścia podjeżdża się autokarem i tak samo wraca. Wewnątrz Pałacu znajduje się mnóstwo bardzo ciekawych eksponatów. Ciekawostką jest strefa, w której można zobaczyć prezenty otrzymane od głów poszczególnych państw, w tym także prezent od Prezydenta Polski – piękną szable. To taki publiczny unboxing, robiący ogromne wrażenie, w którym Prezydent Emiratów pokazuje swoje najważniejsze prezenty. 

THE GREAT HALL

Kiedy wejdziesz do Pałacu przez ogromne, stylowe wrota (bo drzwi to za mało powiedziane), trafiasz do wielkiej sali, głównego holu. I tu nic innego niż wielkie WOOW nie mogę napisać. Widok zapiera dech w piersiach. To co jest w środku tej Wielkiej Sali jest najbardziej niesamowitą rzeczą w całym Pałacu. Przepiękne złote zdobienia z cudownymi detalami rozciągają się dookoła. Jest bardzo elegancko i luksusowo, a nad głową rozciąga się ogromna kopuła mierząca 37 metrów średnicy, zdobiona skomplikowanymi wzorami. Można byłoby spędzić pół dnia wpatrując się w te piękne detale.

The “Power of Words” Art Installation

W głównym holu znajduje się piękna, złota konstrukcja w kształcie elipsy, która zawiera słowa pisane w języku arabskim, wypowiedziane przez H.H. Sheikha Zayeda Al Nahyan. Słowa brzmią: “Bogactwo to nie pieniądze ani ropa, bogactwo leży w ludziach i jest bezwartościowe, jeśli nie jest przeznaczone dla ludzi”. To niesamowita instalacja, “Power of Words”, która zaprojektowana została przez znanego tutejszego artystę Mattara Bin Laheja. Zdjęcia na jej tle wyglądają imponująco 🙂 Miałam okazję spotkać w dniu otwarcia, Khalida Al Ameri, który prywatnie wraz ze swoją żoną Salama Mohamed prowadzi kanał na YT i pokazuje światu w bardzo fajny sposób, tutejszą kulturę. Przy okazji polecam zajrzeć do Khaleda tutaj.

The Qasr Al Watan Library

W Pałacu znajduje się także piękna biblioteka z okazała kolekcją ok. 50 000 tytułów, od nauk ścisłych, przez czasopisma po literaturę o Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

The House Of Knowledge

Dom wiedzy to takie specyficzne miejsce, pełne tajemniczości. Nastrój, który panuje wokół jest niesamowity. Tutaj można zobaczyć książki, rękopisy oraz dzieła kaligrafii sprzed setek lat. Robi to ogromne wrażenie.

The “Spirit of Collaboration” Room

Pokój ten jest przeznaczony do oficjalnych spotkań głów państw. Jednym z najbardziej spektakularnych rzeczy w tym pokoju jest ogromny żyrandol zdobiony 25 000 kryształów. Jest on tak duży, że ma wewnątrz zrobione schody, które są w stanie pomieścić osobę, jeśli wymagałby jakichkolwiek prac konserwacyjnych.

The Presidential Banquet Hall

W pałacu można również zobaczyć salę bankietową oraz dowiedzieć się jakie potrawy i jaka zastawa jest serwowana podczas posiłku.

The Palace Light Show

Wieczorem, zaraz po zachodzie słońca, przed pałacem odbywa się pokaz świetlny na murach Pałacu. Szczerze mówiąc nie widziałam piękniejszego pokazu. “The Palace In Motion” to 15 minutowy program, który przedstawia trzyaktową historię Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Wygląda to zachwycająco. Warto poczekać na ten pokaz do godziny 19:45.

Przydatne informacje

Wejście do Pałacu jest płatne i wynosi 60 zł od osoby dorosłej i 30 zł od dziecka (dzieci do 3 lat wchodzą bezpłatnie). Jeśli chcesz wejść tylko na light show wtedy bilet kosztuje 25 zł od osoby. Tutaj (kliknij) załączam link to biletów. Bilety można kupić również on-line i wtedy wchodzi się bez kolejki pokazując bilet w telefonie przy bocznym wejściu.  Pałac otwarty jest codziennie od 10-19!! Na stronie jest napisane, że Pałac jest otwarty do godziny 20 ponieważ pokaz świetlny trwa do 20, natomiast sam Pałac otwarty jest do godziny 19. Jeśli przyjedziesz do Qasr Al Watan o godzinie 18:30 to niestety nie masz już szans na zwiedzenie Pałacu, bo zanim przejdziesz przez strefę biletową i dojedziesz autokarem do wejścia głównego to nie masz szans nawet przebiec przez główną salę Pałacu 😉

Na terenie Qasr Al Watan jest sklep z pamiątkami (warto kupić typowo arabskie świece zapachowe) i restauracja. Nie można wnosić swojego jedzenia i napojów, chyba, że dla dziecka, wtedy jest to dozwolone. Wszystko jest bardzo dokładnie sprawdzane, łącznie z kontrolą jak na lotnisku.

Bez problemu można przyjechać z wózkiem dla dzieci, na czas przejazdu autokarem pod główne wejście jest on składany i chowany do autokaru.

Na spokojne zwiedzanie i zdjęcia w Pałacu trzeba sobie zarezerwować przynajmniej 2 godziny. Moim zdaniem najlepsza pora na taką wycieczkę to godzina 17, wtedy spokojnie zobaczysz wnętrze Pałacu, ewentualnie przekąsisz coś, czy kupisz pamiątki i poczekasz spokojnie na pokaz świetlny.

Jeśli chcesz zobaczyć filmy z wycieczki do Pałacu, znajdziesz je w wyróżnionych relacjach “Qasr Al Watan” na moim instagramie.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: