You dont have javascript enabled! Please enable it!

Ramadan

Co to właściwie jest Ramadan?

Ramadan to najważniejszy 9 miesiąc w muzułmańskim kalendarzu księżycowym i jest to również najważniejszy okres w roku dla muzułmanów. Jest czasem refleksji i nasilonej modlitwy, czasem oczyszczania duszy, umysłu i ciała oraz czasem ćwiczenia powściągliwości.

Muzułmanie na całym świecie poszczą od świtu do zmierzchu przez cały miesiąc powstrzymując się od picia, jedzenia, palenia i współżycia z żoną. Jest to także czas, w którym powstrzymują się od złych czynów, myśli i słów.

W tym roku Ramadan rozpoczyna się ok 6 maja ponieważ oparty jest na fazach księżyca i co roku przesuwa się wstecz o ok 9-10 dni. Dokładny dzień jest ogłaszany wraz z pojawieniem się półksiężyca w 9 miesiącu tradycyjnego kalendarza muzułmańskiego. Trwa ok 29-30 dni do pojawienia się kolejnego półksiężyca i kończy radosnymi obchodami święta Eid al-Fitr.

W tym czasie każdy życzy sobie Ramadan Kareem co oznacza ”szczęśliwego Ramadanu”.

W świetle prawa

Jako mieszkanka tego kraju, nie będąca muzułmanką, muszę stosować się do tutejszych obyczajów, kultury i prawa. To samo dotyczy turystów przyjeżdżających w tym okresie na wakacje. Muszę przyznać, że ceny są bardzo atrakcyjne na pobyt nawet w 5-cio gwiazdkowym hotelu (do 50% taniej)  z mnóstwem dodatkowych gratisów takich jak  bilety do centrów rozrywki.

Pod groźbą grzywny do 2000 dirhamów lub pójścia do więzienia na miesiąc absolutnie nie wolno w miejscach publicznych:

  • pić wody czy innych napojów,
  • jeść,
  • palić,
  • żuć gumy,
  • tańczyć i słuchać głośno muzyki.

According to the UAE’s penal code, the law pertaining to consuming food or drink during Ramadan does not say that it is only for Muslims. Article 313 of the penal code says: “A person who eats or drinks in public during Ramadan, or encourages the act of consuming in public can face up to one month in prison or up to Dh2,000 fine.” The same article also states that any shop that encourages the act of eating/drinking in public during the time of fast may be closed down for a month. Article 314 meanwhile gives the Minister of Interior the authority to shut down these shops.

Jak jest w rzeczywistości?

W praktyce wygląda to tak, że nie mogę na spacerze z dziećmi pić wody, ani niczego przekąsić. Tak samo nie mogę pić i jeść na plaży czy basenie (chyba, że dany hotel na swoim terenie na to zezwala). Natomiast w galeriach handlowych są wydzielone specjalnie zasłonięte sektory z otwartymi restauracjami, których nie widać z zewnątrz, żeby nie kusiły poszczących. Tak samo w hotelach. Niektóre restauracje są normalnie otwarte, ale przysłonięte są takimi kotarami lub zasłonami i tam można bez problemu zjeść śniadanie czy obiad w ciągu dnia. Także jedzenie „na mieście” jest jak najbardziej możliwe podczas całego Ramadanu.

Dzieci, kobiety w ciąży i starsze schorowane osoby nie są zobowiązane do przestrzegania tego  prawa. Mogą pić i jeść normalnie wszędzie w ciągu dnia zachowując szacunek dla poszczących.

Czas pracy przez cały miesiąc jest skrócony do 6 godzin dziennie przy tej samej wysokości pensji. To jest zdecydowany plus kiedy dzieci mogą dłużej pobawić się z tatą 😉

Osoby, które pracują fizycznie na zewnątrz kiedy jest bardzo gorąco, w momencie złego samopoczucia lub sytuacji kryzysowej gdzie nawet mogłyby zemdleć, oczywiście powinny napić się wody. Nikt tu nie chce, aby komuś stała się krzywda. Podobna sytuacja dotyczy osób, które z przyczyn zdrowotnych muszą regularnie brać leki. Dla własnego zdrowia powinny je także przyjmować w czasie Ramadanu.

W co należy się ubierać?

W czasie Ramadanu należy również stosownie się ubierać, ponieważ jest to szczególny okres dla poszczących. Kobiety powinny nosić w miejscach publicznych luźne stroje zakrywające ramiona i kolana. Tak więc przez cały okres trwania Ramadanu nie powinnyśmy tu nosić szortów,  koszulek bez rękawów czy zwiewnych sukienek na ramiączkach.

Ciekawostką jest to, że kobiety muzułmanki w czasie Ramadanu nie noszą praktycznie żadnego makijażu. Jest to zauważalne, ponieważ na co dzień bardzo dbają o mocny, przepiękny makijaż oka.

Skoro jestem przy temacie strojów to z okazji Ramadanu w zasadzie w każdym sklepie można kupić limitowaną edycje ubrań projektowanych specjalnie na tą okazję. Wszystkie sieciówki mają w swojej ofercie kolekcję ramadanową, która jest przepiękna, błyszcząca, wręcz taka sylwestrowa!! Wszystko jest srebrno – złote, długie, eleganckie. Warto zrobić zakupy i posiadać w swojej kolekcji ubrań coś tak unikatowego.

A to wszystko po to, aby wyglądać i czuć się wyjątkowo podczas Iftaru i Suhoor. Pewnie zastanawiasz się co to takiego ten iftar?? To uroczysty pierwszy posiłek po zachodzie słońca. Praktycznie każda restauracja, szczególnie w hotelu, serwuje bufetowy iftar. Jest mnóstwo tradycyjnych emirackich i arabskich potraw, słodyczy i napojów. Są charakterystyczne tylko dla tego okresu słodkie soki które pije się przed posiłkiem. Taki uroczysty Iftar w hotelowej restauracji trwa mniej więcej dwie godziny i to jest wystarczająco długo, aby się porządnie najeść. Ja uwielbiam chodzić na iftary i na pewno pokaże jak to wygląda tutaj. Suhoor to jest drugi uroczysty posiłek przed wschodem słońca.

Cały miesiąc życie w Emiratach tętni nocą. Wszystkie miasta przechodzą w tym czasie całkowitą transformację zapewniając niepowtarzalne przeżycia kulturowe. Niesamowite dekoracje ulic, wystaw sklepowych, galerii handlowych, hoteli, domów zapierają dech w piersiach. Jest tu wtedy wyjątkowo, magicznie, pięknie tak jak w Europie na święta Bożego Narodzenia. Na pewno warto to wszystko zobaczyć. Do tego organizowanych jest wiele eventów.

Różnego rodzaju ramadanowe promocje kuszą bardzo. Są okazje na super zestawy kosmetyków, na limitowane edycje praktycznie wszystkiego łącznie ze słodyczami, jedzeniem czy biżuterią lub ubraniami. Trzeba się pilnować 😉

Przyjeżdżając tu na wakacje w czasie Ramadanu, koniecznie musisz sprawdzić czy w hotelu, w którym się zatrzymasz są otwarte restauracje w ciągu dnia i czy można pić i jeść przy hotelowym basenie i plaży. Temperatury w maju już są wysokie i wilgotność daje o sobie znać niestety, więc żeby wakacje przebiegły w przyjemnej atmosferze lepiej jest się upewnić. Zupełnie szczerze nie wyobrażam sobie leżenia na plaży bez możliwości picia. 

Koniecznie daj mi znać proszę w komentarzu czy treść, którą tworzę podoba Ci się.

13 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: