Koronawirus w Dubaju – codzienność

Na końcu wpisu znajdziesz aktualności o sytuacji w Emiratach z prasy.

Co z tym Koronawirusem? Czy teraz można bezpiecznie przylecieć do Dubaju? A może lepiej odwołać zaplanowane wakacje w Emiratach? Czy rzeczywiście odczuwamy tutaj zagrożenie?

Cały świat jest przerażony tym koronawirusem. Ludzie w Emiratach także. Wszystkie media trąbią na jego temat. Większość z nas teraz obawia się latać na wakacje. Wiele linii lotniczych zawiesiło swoje kursy lotnicze to Chin.

Co to takiego jest?

Koronawirusy to drobnoustroje, które wywołują różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Nie było możliwości przekazywania wirusa z człowieka na człowieka, aż do tej pory. Odkryty w grudniu w Chinach nowy typ koronawirusa jest groźny przede wszystkim dlatego, że przenosi się z człowieka na człowieka. W ten sposób, bardzo szybko może się rozprzestrzeniać, powodując pandemię (epidemię na kilku kontynentach).

Zarażenie tym wirusem wiąże się z podobnymi symptomami, które występują np. podczas grypy: gorączka powyżej 38 stopni C, kaszel i duszność. Dlatego tak trudno go rozpoznać. Badania RTG klatki piersiowej pacjentów zainfekowanych tym koronawirusem wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Czy rzeczywiście odczuwamy zagrożenie w Dubaju?

Tak , ale moim zdaniem jest to bardziej zagrożenie medialne. Dużo większe zagrożenie tym koronawirusem jest w Europie. Patrząc na ilość przypadków tutaj, a ilość przypadków choćby w Niemczech, Anglii czy Francji widać, że w Europie jest dużo większy problem. Tutaj (kliknij) na bieżąco możesz sprawdzić ile jest zachorowań na całym świecie i statystyki z poszczególnych krajów.

Do tej pory w Emiratach zostało zdiagnozowanych 9 przypadków chorych osób. Większość z nich to obywatele Chin, jedna osoba pochodzi z Filipin i jedna z Indii. Trzy osoby zostały już całkowicie wyleczone ( 73-letnia kobieta, 41-letni mężczyzna i 8-letni chłopiec). Tutaj (kliknij) artykuł z lokalnej prasy dotyczący koronawirusa.

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosił, że wszystkie osoby, które zostały zdiagnozowane i mają koronawirusa będą leczone bezpłatnie na terenie Emiratów.

Widok z balkonu na 38 piętrze

Jak wygląda codzienność?

W Dubaju, zwłaszcza w miejscach publicznych, dużo ludzi chodzi w maseczkach, ale takich zwykłych. Najskuteczniejszymi maseczkami chroniącymi przed koronawirusem są maseczki N95, które się wyprzedały w bardzo szybkim tempie. Natomiast w Abu Dhabi rzadko widuję osoby w maseczkach, sama też ich nie używam na co dzień. Jedynie w Dubaju ich używaliśmy podczas weekendowego pobytu. Ministerstwo Edukacji w całych Emiratach, przypomina rodzicom, za pośrednictwem smsów, aby przeziębione dzieci pozostawały w domu. Nie ma co zwiększać ryzyka jeśli dziecko ma osłabioną odporność, ani narażać inne dzieci na choroby. 

Wszyscy są szczególnie uczuleni na zwiększenie dbałości o higienę osobistą. Częste mycie rąk i ich dezynfekowanie płynami z alkoholem to absolutna konieczność wszędzie. Zalecane są też wizyty w szpitalu w przypadku kiedy ktoś ma gorączkę i kaszel w celu wykluczenia zarażenia się koronawirusem. Należy też pamiętać, że zarazić można się np. poprzez potarcie oka brudną ręką, więc żadna maseczka nie uchroni przed koronawirusem w 100%.

Przyjeżdżając tu na wakacje ryzykujesz możliwość zarażenia się wirusem tak samo jak w Europie. Także sam musisz rozważyć czy podejmujesz to ryzyko czy nie. Moim zdaniem tu jest mniejsze zagrożenie, ale to tylko moja opinia.

A Ty co sądzisz o koronawirusie? Wybierasz się w niedługim czasie gdzieś na wakacje? Czy w kraju, w którym mieszkasz czujesz się bezpiecznie?

Statystyki o wszystkich przypadkach koronawirusa w Emiratach znajdziesz tutaj (kliknij).

UPDATE

!! Informacje na bieżąco uaktualniane przeze mnie z tutejszych mediów.

22-02-2020

Chorych osób jest już 13!! Tutaj zostawiam link do najnowszego artykułu https://www.thenational.ae/uae/health/uae-confirms-two-new-cases-of-coronavirus-bringing-total-to-13-1.982752 

****

28-02-2020

Chorych osób jest 19! 5 osób całkowicie jest już wyleczonych, a 2 osoby są w stanie ciężkim. Możesz dokładnie sprawdzić to w tym artykule: https://www.thenational.ae/uae/health/coronavirus-in-the-uae-a-timeline-of-new-cases-and-recoveries-1.985824

Dzisiaj w Abu Dhabi miał się odbyć kolejny etap wyścigu kolarskiego UAE Tour. Ze względu na wykrycie SARS-CoV-19 u dwóch włoskich kolarzystów, wyścig odwołano, przebadano wszystkich uczestników wyścigu i zatrzymano dla bezpieczeństwa wszystkich w hotelu Crowne Plaza na Yas Island w Abu Dhabi. Hotel został dzisiaj zamknięty do czasu poznania wyników badań.

Tutaj (kliknij) pierwszy artykuł o UAE Tour

Artykuł o zarażonych rowerzystach (kliknij)

Postępowanie z uczestnikami UAE Tour i jak wygląda procedura badania na koronawirusa

****

29-02-2020

Żłobki/przedszkola od niedzieli 1 marca zostają zamknięte, a wszystkie wycieczki szkolne, zajęcia dodatkowe zostają odwołane. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat

****

02-03-2020

Imprezy większe takie jak Ultra Abu Dhabi zostają przełożone lub odwołane.Tutaj tekst z lokalnej prasy

****

03-03-2020

Ministerstwo Zdrowia i Edukacji zdecydowało o zamknięciu szkół i Uniwersytetów na miesiąc z czego dwa tygodnie to przerwa międzysemestralna (spring break) Tutaj o tym przeczytasz.

Pojawiło się 6 nowych przypadków osób, u których wykryto koronawirusa. Wszystkie te osoby miały styczność z dwójką włoskich uczestników wyścigu rowerowego UAE Tour. Tutaj artykuł.

****

05-03-2020

Jeśli planujesz tu wakacje, a nie czujesz się dobrze, kaszlesz, boli Cię gardło, masz gorączkę to odwołuj urlop w Emiratach, tym bardziej jeśli podróżujesz z kraju, który jest na liście najbardziej zagrożonych wirusem. Takie osoby z objawami  podobnymi do koronawirusa będą odizolowywane.

“The list now includes 10 countries: China, Hong Kong, Italy, Iran, Japan, Germany, Singapore, France, Kuwait and Bahrain.” Więcej tutaj o tym przeczytasz.

****

06-03-2020

Uczeń jednej ze szkół chory. artykuł tutaj przeczytasz.

****

08-03-2020

15 nowych przypadków zachorowań i 2 osoby całkowicie wyleczone. Tutaj artykuł na ten temat.

Osoby rozsiewające plotki na temat wirusa w social mediach w Emiratach poniosą odpowiedzialność karną i to nie małą bo grozi od 3 lat pozbawienia wolności. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

****

09-03-2020

Kolejne 14 przypadków w Emiratach. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat

****

10-03-2020

Kolejne 15 przypadków osób zarażonych koronawirusem. W sumie do tej pory jest 74 przypadki zachorowań. Tutaj artykuł (kliknij)

Osoby pracujące w Emiratach, które wróciły z urlopów z krajów o najwyższym ryzyku epidemiologicznym muszą przejść 14-dniową kwarantanne domową. Tutaj o tym przeczytasz (kliknij)

Wyleczonych osób do dzisiaj jest 17. Tutaj o tym przeczytasz.

****

12-03-2020

Kolejne 11 przypadków chorych osób ( w sumie 85) i 3 kolejne osoby całkowicie wyleczone ( 20 do tej pory) Tutaj (kliknij) o tym przeczytasz dokładnie 

Jaka jest różnica pomiędzy kwarantanną a izolacją? Jak traktowani są pacjenci w Emiratach? Odpowiedz tutaj (kliknij)

****

14-03-2020

Wyzdrowiały kolejne 3 osoby (tutaj artykuł)

Emiraty od 17 marca wstrzymują wydawanie wiz turystom. Jedynie rezydenci, Emiratczycy i dyplomaci będą mogli wjechać do kraju. Tutaj artykuł z prasy

Tez od 17 marca zostaną wstrzymane loty z i do 4 krajów: Turcji, Libanu, Syrii i Iraku. Tutaj o tym przeczytasz.

Wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne w Abu Dhabi jak Wielki Meczet, Pałac Prezydencki, Parki rozrywki, Louvre, Kluby nocne, parki, plaże publiczne zostają zamknięte. Tutaj dwa artykuły na ten temat. Pierwszy (kliknij)    Drugi (kliknij)

****

15-03-2020

Kolejne 12 osób chorych. W sumie w Emiratach jest 98 przypadków osób mających koronawirusa. Tutaj o tym przeczytasz

Emiratckie linie lotnicze Etihad Airline zawiesiły wiele lotów do końca kwietnia, a nawet do końca czerwca. Tutaj (kliknij) znajdziesz pełny wykaz lotów zawieszonych.

****

16-03-2020

Modlitwy w meczetach i innych miejscach kultu jak świątynie i kościoły zostaną wstrzymane na okres 4 tygodni. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat.

Atrakcje turystyczne jak organizowane safari, pływanie łódką, wodne restauracje zostają zamknięte od dzisiaj. Tutaj artykuł.

****

17-03-2020

Kolejne 15 osób chorych. W sumie jest 113 przypadków rozpoznanych z koronawirusem. Tutaj o tym poczytasz.

****

18-03-2020

Oficjalnie mieszkańcy Emiratów dostali zakaz opuszczania granicy kraju. Tutaj artykuł

****

19-03-2020

Kolejne 27 przypadków osób z koronawirusem (wszystkich 140). Kolejne 5, które wyzdrowiało. Tutaj artykuł na ten temat.

Wszyscy posiadający wizę uprawniającą do pobytu w Emiratach, łącznie z rezydencką, od czwartku od północy nie będą mogli wjechać do ZEA. Oznacza to, że tylko Emiratczycy przebywający za granicą mogą wrócić do kraju. Tutaj (kliknij) jeden artykuł, a tutaj (kliknij) drugi na ten temat.

****

21-03-2020

Dwie pierwsze śmiertelne ofiary koronawirusa w Emiratach. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat.

Kolejne 13 przypadków osób chorych w tym jedna osoba z Polski!! Tutaj (kliknij) o tym przeczytasz

Od niedzieli 22 marca zostaną zamknięte na dwa tygodnie wszystkie restauracje i kafejki, plaże publiczne, parki, baseny, hale sportowe, siłownie. Oficjalnie rusza akcja zostań w domu dla mieszkańców. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat.

****

23-03-2020

Oficjalnie zostaliśmy “uziemieni”. Nikt bez ważnego powodu ma nie wychodzić z domu. Wszystkie galerie są zamknięte. Loty wszystkie odwołane. Za nieprzestrzeganie nowych zasad, które od dzisiaj obowiązują grozi więzienie lub kara wysokiej grzywny. Tutaj (kliknij) artykuł.

Kolejne 45 przypadków osób z koronawirusem (198 wszystkich przypadków) 3 osoby wyzdrowiały (razem 41 zdrowych) Tutaj (kliknij) artykuł.

Na najwyższym budynku świata, Burj Khalifa, widać napis #stayhome który przypomina mieszkańcom o pozostawaniu w domu. Tutaj artykuł na ten temat.

****

25-03-2020

Kolejne 50 przypadków osób z koronawirusem i kolejne 4 osoby, które wyzdrowiały. Przeczytasz o tym tutaj.

Za nieprzestrzeganie zaleceń pozostania w domu z wyjątkiem wyjścia do sklepu spożywczego, apteki bądź szpitala grozi ogromna kara pieniężna w wysokości od 200 tysięcy do 1 miliona złotych i więzienie. Jedna europejka już została zatrzymana. Publikowała na swoim kanale w social media filmiki ze spaceru i wyśmiewała inicjatywę “zostań w domu”. To samo dotyczy rozsiewania plotek na temat koronawirusa. Tutaj możesz o tym przeczytać. 

Kolejny ekspat aresztowany przez policję w Dubaju za opublikowanie video, w którym nakłania ludzi do nieprzestrzegania zaleceń pozostawania w domu w związku z pandemią. Tutaj przeczytasz artykuł.

Niestety kolejne 85 przypadków osób z koronawirusem. Aktualnie jest 333 wszystkich zachorowań. Kolejne 7 osób wyzdrowiało. Tutaj znajdziesz artykuł.

****

26-03-2020

Aresztowano 64 osoby za złamanie zasad dotyczących kwarantanny. Tutaj artykuł.

****

27-03-2020

Od czwartku do niedzieli miasta w Emiratach są dezynfekowane przez specjalistyczne maszyny. Wszyscy muszą pozostać w domu pomiędzy godziną 20, a 6 rano. Policja patroluje ulice, a każdy z mieszkańców dostaje przypomnienia od policji na telefon, żeby w tych dniach nie wychodzić z domu po godzinie 20. Tutaj artykuł.

Policja monitoruje ulice, a radary wyłapują auta jeżdżące po godzinie 20. Żeby móc wyjść lub wyjechać z domu po tej godzinie trzeba mieć specjalne pozwolenie. w innym wypadku grozi surowa kara grzywny i więzienie. Tutaj artykuł.

Kolejne 72 przypadki osób z koronawirusem w Emiratach. Łacznie jest 405 osób chorych. 3 kolejne osoby wyzdrowiały. Tutaj o tym przeczytasz.

****

28-03-2020

Lista kar finansowych za wszelkie nieprzestrzeganie zaleceń związanych z koronawirusem. Dostaniesz 1000 zł kary za niepotrzebną wizytę w szpitalu czy za więcej niż 3 osoby w aucie. Tutaj pełna lista w artykule.

Kolejne 63 osoby z koronawirusem dając łącznie 468 przypadków zachorowań. Tutaj artykuł na ten temat.

Sterylizacja miasta od godziny 20 do 6 rano zostaje przedłużona do 5 kwietnia. W tym czasie nie można wychodzić, ani wyjeżdżać z domu bez specjalnego pozwolenia. Policja patroluje ulice, wszystkie samochody dostają mandaty po godzinie 20. Codziennie od czwartku dostajemy alerty od policji na komórkę z przypomnieniem o dezynfekcji miasta i o tym, żeby zostać w domu. Tutaj Artykuł z prasy.

Właśnie został uruchomiony specjalny punkt, w którym każdy z mieszkańców może się zbadać na koronawirusa w 5 min. Tyle trwa procedura i to bez wychodzenia z auta 🙂 Wynik zostaje przesłany smsem lub na aplikację telefoniczną. Pierwszeństwo do takich badań mają osoby starsze, osoby z objawami wirusopodobnymi, kobiety w ciąży. Dziennie będzie wykonywane 600 mobilnych testów oczywiście bezpłatnie. Tutaj artykuł i video jak wygląda procedura. 

****

29-03-2020

Kolejne przypadki osób z koronawirusem. Większość to mieszkańcy Indii i Brytyjczycy. Jedna osoba z Polski. Tutaj przeczytasz szczegóły.

****

30-03-2020

Kolejne 41 przypadków zachorowań oraz dwie osoby zmarły z powodu koronawirusa. Tutaj artykuł znajdziesz.

Ministerstwo Edukacji zdecydowało o zamknięciu szkół i uniwersytetów do końca roku szkolnego. Pozostaje home schooling do końca czerwca. Tutaj o tym przeczytasz.

EXPO 2020 Dubai prawdopodobnie będzie przełożone na przyszły rok. Ostateczna decyzja zostanie podjęta lada dzień. Tutaj artykuł.

****

31-03-2020

Trzy apteki w Dubaju dostały grzywnę ponieważ dwie apteki zawyżały cenę masek na twarz, a trzecia sprzedawała środki dezynfekujące po wyższej cenie i bez rachunku.
Władze ZEA powiedziały, że zamiast wykorzystać obecną sytuację do zawyżenia cen masek czy środków dezynfekujących , apteki i dostawcy sprzętu medycznego powinni wykazać się odpowiedzialnością społeczną i obniżyć ceny. Tutaj artykuł.

Kolejne 53 przypadki osób z koronawirusem (wszystkich przypadków do tej pory jest 664) i jedna osoba zmarła, 67-letni mężczyzna z wieloma innymi dolegliwościami. Tutaj artykuł.

****

02-04-2020

Kolejne 150 przypadków osób z koronawirusem. To pierwszy tak duży przyrost w ciągu jednego dnia. Tutaj artykuł.

****

03-04-2020

Kolejne 210 przypadków osób chorych. To największy przyrost chorych osób do tej pory. Kolejne 35 osób wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

****

04-04-2020

Kolejne 240 przypadków osób chorych. Liczby się zwiększają z dnia na dzień. Tutaj artykuł.

Wieczorem przybyło jeszcze 241 osób z koronawirusem (1505 wszystkich przypadków), 17 kolejnych wyzdrowiało (125 wszystkich osób, które wyzdrowiały) i jedna osoba zmarła (to 10 ofiara koronawirusa).

****

5-04-2020

Od dzisiajw Dubaju wszyscy, którzy chcą wyjść z domu z ważnego powodu (sklep, apteka, lekarz) muszą mieć oficjalne pozwolenie. Tutaj o tym przeczytasz.

Kolejne 294 przypadki osób z koronawirusem i 19 osób, które wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

2 komentarze

 • Kinia

  Kinia

  Cześć Aga, na dzień dzisiejszy odwołane są koncerty, większe eventy, natomiast parki rozrywkowe działają, galerie funkcjonują normalnie, burj khalifa, dubai frame i inne atrakcje też. Emiraty dobrze bardzo przygotowały się do walki z koronawirusem. Podjęte zostały decyzje powodujące zminimalizowanie rozprzestrzeniania się go. Lotniska monitorują osoby przylatujące tutaj pod względem zdrowotnym. Kamery z monitorowaniem termicznym sprawdzają temperatury wszystkim, osoby z objawami grypopodobnymi badane są na miejscu. Moim zdaniem jest tu dużo bezpieczniej niż w Europie. Metro, autobusy, taxi wszystko funkcjonuje normalnie. Na ulicach widać, że zrobiło się spokojniej. Nie ma jakiejś paniki, ja przynajmniej takiej nie widze, raczej wzmożona ostrożność i dbałość o higienę.
  Pozdrawiam gorąco i życzę udanych wakacji 😉

 • Avatar

  Agnieszka

  Czesc, Mamy z mężem wykupiony bilet na urlop w Dubaju ale w zwiazku z obecna sytuacja zastanawiamy sie co robic. Lecieć czy nie. Co bys poradziła? Czy odczuwa sie panikę? Czy zamykane sa obiekty publiczne? Mam na mysli muzea, parki, i wsztstkie inne miejsca warte zobaczenia? Czy metro funkcjonuje normalnie?
  Pozdrawiam Agnieszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error:
%d bloggers like this: