You dont have javascript enabled! Please enable it!

Koronawirus w Dubaju – codzienność

Na końcu wpisu znajdziesz aktualności o sytuacji w Emiratach z prasy.

Co z tym Koronawirusem? Czy teraz można bezpiecznie przylecieć do Dubaju? A może lepiej odwołać zaplanowane wakacje w Emiratach? Czy rzeczywiście odczuwamy tutaj zagrożenie?

Cały świat jest przerażony tym koronawirusem. Ludzie w Emiratach także. Wszystkie media trąbią na jego temat. Większość z nas teraz obawia się latać na wakacje. Wiele linii lotniczych zawiesiło swoje kursy lotnicze to Chin.

Co to takiego jest?

Koronawirusy to drobnoustroje, które wywołują różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Nie było możliwości przekazywania wirusa z człowieka na człowieka, aż do tej pory. Odkryty w grudniu w Chinach nowy typ koronawirusa jest groźny przede wszystkim dlatego, że przenosi się z człowieka na człowieka. W ten sposób, bardzo szybko może się rozprzestrzeniać, powodując pandemię (epidemię na kilku kontynentach).

Zarażenie tym wirusem wiąże się z podobnymi symptomami, które występują np. podczas grypy: gorączka powyżej 38 stopni C, kaszel i duszność. Dlatego tak trudno go rozpoznać. Badania RTG klatki piersiowej pacjentów zainfekowanych tym koronawirusem wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

Czy rzeczywiście odczuwamy zagrożenie w Dubaju?

Tak , ale moim zdaniem jest to bardziej zagrożenie medialne. Dużo większe zagrożenie tym koronawirusem jest w Europie. Patrząc na ilość przypadków tutaj, a ilość przypadków choćby w Niemczech, Anglii czy Francji widać, że w Europie jest dużo większy problem. Tutaj (kliknij) na bieżąco możesz sprawdzić ile jest zachorowań na całym świecie i statystyki z poszczególnych krajów.

Do tej pory w Emiratach zostało zdiagnozowanych 9 przypadków chorych osób. Większość z nich to obywatele Chin, jedna osoba pochodzi z Filipin i jedna z Indii. Trzy osoby zostały już całkowicie wyleczone ( 73-letnia kobieta, 41-letni mężczyzna i 8-letni chłopiec). Tutaj (kliknij) artykuł z lokalnej prasy dotyczący koronawirusa.

Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosił, że wszystkie osoby, które zostały zdiagnozowane i mają koronawirusa będą leczone bezpłatnie na terenie Emiratów.

Widok z balkonu na 38 piętrze

Jak wygląda codzienność?

W Dubaju, zwłaszcza w miejscach publicznych, dużo ludzi chodzi w maseczkach, ale takich zwykłych. Najskuteczniejszymi maseczkami chroniącymi przed koronawirusem są maseczki N95, które się wyprzedały w bardzo szybkim tempie. Natomiast w Abu Dhabi rzadko widuję osoby w maseczkach, sama też ich nie używam na co dzień. Jedynie w Dubaju ich używaliśmy podczas weekendowego pobytu. Ministerstwo Edukacji w całych Emiratach, przypomina rodzicom, za pośrednictwem smsów, aby przeziębione dzieci pozostawały w domu. Nie ma co zwiększać ryzyka jeśli dziecko ma osłabioną odporność, ani narażać inne dzieci na choroby. 

Wszyscy są szczególnie uczuleni na zwiększenie dbałości o higienę osobistą. Częste mycie rąk i ich dezynfekowanie płynami z alkoholem to absolutna konieczność wszędzie. Zalecane są też wizyty w szpitalu w przypadku kiedy ktoś ma gorączkę i kaszel w celu wykluczenia zarażenia się koronawirusem. Należy też pamiętać, że zarazić można się np. poprzez potarcie oka brudną ręką, więc żadna maseczka nie uchroni przed koronawirusem w 100%.

Przyjeżdżając tu na wakacje ryzykujesz możliwość zarażenia się wirusem tak samo jak w Europie. Także sam musisz rozważyć czy podejmujesz to ryzyko czy nie. Moim zdaniem tu jest mniejsze zagrożenie, ale to tylko moja opinia.

A Ty co sądzisz o koronawirusie? Wybierasz się w niedługim czasie gdzieś na wakacje? Czy w kraju, w którym mieszkasz czujesz się bezpiecznie?

Statystyki o wszystkich przypadkach koronawirusa w Emiratach znajdziesz tutaj (kliknij).

UPDATE

!! Informacje na bieżąco uaktualniane przeze mnie z tutejszych mediów.

22-02-2020

Chorych osób jest już 13!! Tutaj zostawiam link do najnowszego artykułu https://www.thenational.ae/uae/health/uae-confirms-two-new-cases-of-coronavirus-bringing-total-to-13-1.982752 

****

28-02-2020

Chorych osób jest 19! 5 osób całkowicie jest już wyleczonych, a 2 osoby są w stanie ciężkim. Możesz dokładnie sprawdzić to w tym artykule: https://www.thenational.ae/uae/health/coronavirus-in-the-uae-a-timeline-of-new-cases-and-recoveries-1.985824

Dzisiaj w Abu Dhabi miał się odbyć kolejny etap wyścigu kolarskiego UAE Tour. Ze względu na wykrycie SARS-CoV-19 u dwóch włoskich kolarzystów, wyścig odwołano, przebadano wszystkich uczestników wyścigu i zatrzymano dla bezpieczeństwa wszystkich w hotelu Crowne Plaza na Yas Island w Abu Dhabi. Hotel został dzisiaj zamknięty do czasu poznania wyników badań.

Tutaj (kliknij) pierwszy artykuł o UAE Tour

Artykuł o zarażonych rowerzystach (kliknij)

Postępowanie z uczestnikami UAE Tour i jak wygląda procedura badania na koronawirusa

****

29-02-2020

Żłobki/przedszkola od niedzieli 1 marca zostają zamknięte, a wszystkie wycieczki szkolne, zajęcia dodatkowe zostają odwołane. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat

****

02-03-2020

Imprezy większe takie jak Ultra Abu Dhabi zostają przełożone lub odwołane.Tutaj tekst z lokalnej prasy

****

03-03-2020

Ministerstwo Zdrowia i Edukacji zdecydowało o zamknięciu szkół i Uniwersytetów na miesiąc z czego dwa tygodnie to przerwa międzysemestralna (spring break) Tutaj o tym przeczytasz.

Pojawiło się 6 nowych przypadków osób, u których wykryto koronawirusa. Wszystkie te osoby miały styczność z dwójką włoskich uczestników wyścigu rowerowego UAE Tour. Tutaj artykuł.

****

05-03-2020

Jeśli planujesz tu wakacje, a nie czujesz się dobrze, kaszlesz, boli Cię gardło, masz gorączkę to odwołuj urlop w Emiratach, tym bardziej jeśli podróżujesz z kraju, który jest na liście najbardziej zagrożonych wirusem. Takie osoby z objawami  podobnymi do koronawirusa będą odizolowywane.

“The list now includes 10 countries: China, Hong Kong, Italy, Iran, Japan, Germany, Singapore, France, Kuwait and Bahrain.” Więcej tutaj o tym przeczytasz.

****

06-03-2020

Uczeń jednej ze szkół chory. artykuł tutaj przeczytasz.

****

08-03-2020

15 nowych przypadków zachorowań i 2 osoby całkowicie wyleczone. Tutaj artykuł na ten temat.

Osoby rozsiewające plotki na temat wirusa w social mediach w Emiratach poniosą odpowiedzialność karną i to nie małą bo grozi od 3 lat pozbawienia wolności. Więcej przeczytasz o tym tutaj.

****

09-03-2020

Kolejne 14 przypadków w Emiratach. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat

****

10-03-2020

Kolejne 15 przypadków osób zarażonych koronawirusem. W sumie do tej pory jest 74 przypadki zachorowań. Tutaj artykuł (kliknij)

Osoby pracujące w Emiratach, które wróciły z urlopów z krajów o najwyższym ryzyku epidemiologicznym muszą przejść 14-dniową kwarantanne domową. Tutaj o tym przeczytasz (kliknij)

Wyleczonych osób do dzisiaj jest 17. Tutaj o tym przeczytasz.

****

12-03-2020

Kolejne 11 przypadków chorych osób ( w sumie 85) i 3 kolejne osoby całkowicie wyleczone ( 20 do tej pory) Tutaj (kliknij) o tym przeczytasz dokładnie 

Jaka jest różnica pomiędzy kwarantanną a izolacją? Jak traktowani są pacjenci w Emiratach? Odpowiedz tutaj (kliknij)

****

14-03-2020

Wyzdrowiały kolejne 3 osoby (tutaj artykuł)

Emiraty od 17 marca wstrzymują wydawanie wiz turystom. Jedynie rezydenci, Emiratczycy i dyplomaci będą mogli wjechać do kraju. Tutaj artykuł z prasy

Tez od 17 marca zostaną wstrzymane loty z i do 4 krajów: Turcji, Libanu, Syrii i Iraku. Tutaj o tym przeczytasz.

Wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne w Abu Dhabi jak Wielki Meczet, Pałac Prezydencki, Parki rozrywki, Louvre, Kluby nocne, parki, plaże publiczne zostają zamknięte. Tutaj dwa artykuły na ten temat. Pierwszy (kliknij)    Drugi (kliknij)

****

15-03-2020

Kolejne 12 osób chorych. W sumie w Emiratach jest 98 przypadków osób mających koronawirusa. Tutaj o tym przeczytasz

Emiratckie linie lotnicze Etihad Airline zawiesiły wiele lotów do końca kwietnia, a nawet do końca czerwca. Tutaj (kliknij) znajdziesz pełny wykaz lotów zawieszonych.

****

16-03-2020

Modlitwy w meczetach i innych miejscach kultu jak świątynie i kościoły zostaną wstrzymane na okres 4 tygodni. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat.

Atrakcje turystyczne jak organizowane safari, pływanie łódką, wodne restauracje zostają zamknięte od dzisiaj. Tutaj artykuł.

****

17-03-2020

Kolejne 15 osób chorych. W sumie jest 113 przypadków rozpoznanych z koronawirusem. Tutaj o tym poczytasz.

****

18-03-2020

Oficjalnie mieszkańcy Emiratów dostali zakaz opuszczania granicy kraju. Tutaj artykuł

****

19-03-2020

Kolejne 27 przypadków osób z koronawirusem (wszystkich 140). Kolejne 5, które wyzdrowiało. Tutaj artykuł na ten temat.

Wszyscy posiadający wizę uprawniającą do pobytu w Emiratach, łącznie z rezydencką, od czwartku od północy nie będą mogli wjechać do ZEA. Oznacza to, że tylko Emiratczycy przebywający za granicą mogą wrócić do kraju. Tutaj (kliknij) jeden artykuł, a tutaj (kliknij) drugi na ten temat.

****

21-03-2020

Dwie pierwsze śmiertelne ofiary koronawirusa w Emiratach. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat.

Kolejne 13 przypadków osób chorych w tym jedna osoba z Polski!! Tutaj (kliknij) o tym przeczytasz

Od niedzieli 22 marca zostaną zamknięte na dwa tygodnie wszystkie restauracje i kafejki, plaże publiczne, parki, baseny, hale sportowe, siłownie. Oficjalnie rusza akcja zostań w domu dla mieszkańców. Tutaj (kliknij) artykuł na ten temat.

****

23-03-2020

Oficjalnie zostaliśmy “uziemieni”. Nikt bez ważnego powodu ma nie wychodzić z domu. Wszystkie galerie są zamknięte. Loty wszystkie odwołane. Za nieprzestrzeganie nowych zasad, które od dzisiaj obowiązują grozi więzienie lub kara wysokiej grzywny. Tutaj (kliknij) artykuł.

Kolejne 45 przypadków osób z koronawirusem (198 wszystkich przypadków) 3 osoby wyzdrowiały (razem 41 zdrowych) Tutaj (kliknij) artykuł.

Na najwyższym budynku świata, Burj Khalifa, widać napis #stayhome który przypomina mieszkańcom o pozostawaniu w domu. Tutaj artykuł na ten temat.

****

25-03-2020

Kolejne 50 przypadków osób z koronawirusem i kolejne 4 osoby, które wyzdrowiały. Przeczytasz o tym tutaj.

Za nieprzestrzeganie zaleceń pozostania w domu z wyjątkiem wyjścia do sklepu spożywczego, apteki bądź szpitala grozi ogromna kara pieniężna w wysokości od 200 tysięcy do 1 miliona złotych i więzienie. Jedna europejka już została zatrzymana. Publikowała na swoim kanale w social media filmiki ze spaceru i wyśmiewała inicjatywę “zostań w domu”. To samo dotyczy rozsiewania plotek na temat koronawirusa. Tutaj możesz o tym przeczytać. 

Kolejny ekspat aresztowany przez policję w Dubaju za opublikowanie video, w którym nakłania ludzi do nieprzestrzegania zaleceń pozostawania w domu w związku z pandemią. Tutaj przeczytasz artykuł.

Niestety kolejne 85 przypadków osób z koronawirusem. Aktualnie jest 333 wszystkich zachorowań. Kolejne 7 osób wyzdrowiało. Tutaj znajdziesz artykuł.

****

26-03-2020

Aresztowano 64 osoby za złamanie zasad dotyczących kwarantanny. Tutaj artykuł.

****

27-03-2020

Od czwartku do niedzieli miasta w Emiratach są dezynfekowane przez specjalistyczne maszyny. Wszyscy muszą pozostać w domu pomiędzy godziną 20, a 6 rano. Policja patroluje ulice, a każdy z mieszkańców dostaje przypomnienia od policji na telefon, żeby w tych dniach nie wychodzić z domu po godzinie 20. Tutaj artykuł.

Policja monitoruje ulice, a radary wyłapują auta jeżdżące po godzinie 20. Żeby móc wyjść lub wyjechać z domu po tej godzinie trzeba mieć specjalne pozwolenie. w innym wypadku grozi surowa kara grzywny i więzienie. Tutaj artykuł.

Kolejne 72 przypadki osób z koronawirusem w Emiratach. Łacznie jest 405 osób chorych. 3 kolejne osoby wyzdrowiały. Tutaj o tym przeczytasz.

****

28-03-2020

Lista kar finansowych za wszelkie nieprzestrzeganie zaleceń związanych z koronawirusem. Dostaniesz 1000 zł kary za niepotrzebną wizytę w szpitalu czy za więcej niż 3 osoby w aucie. Tutaj pełna lista w artykule.

Kolejne 63 osoby z koronawirusem dając łącznie 468 przypadków zachorowań. Tutaj artykuł na ten temat.

Sterylizacja miasta od godziny 20 do 6 rano zostaje przedłużona do 5 kwietnia. W tym czasie nie można wychodzić, ani wyjeżdżać z domu bez specjalnego pozwolenia. Policja patroluje ulice, wszystkie samochody dostają mandaty po godzinie 20. Codziennie od czwartku dostajemy alerty od policji na komórkę z przypomnieniem o dezynfekcji miasta i o tym, żeby zostać w domu. Tutaj Artykuł z prasy.

Właśnie został uruchomiony specjalny punkt, w którym każdy z mieszkańców może się zbadać na koronawirusa w 5 min. Tyle trwa procedura i to bez wychodzenia z auta 🙂 Wynik zostaje przesłany smsem lub na aplikację telefoniczną. Pierwszeństwo do takich badań mają osoby starsze, osoby z objawami wirusopodobnymi, kobiety w ciąży. Dziennie będzie wykonywane 600 mobilnych testów oczywiście bezpłatnie. Tutaj artykuł i video jak wygląda procedura. 

****

29-03-2020

Kolejne przypadki osób z koronawirusem. Większość to mieszkańcy Indii i Brytyjczycy. Jedna osoba z Polski. Tutaj przeczytasz szczegóły.

****

30-03-2020

Kolejne 41 przypadków zachorowań oraz dwie osoby zmarły z powodu koronawirusa. Tutaj artykuł znajdziesz.

Ministerstwo Edukacji zdecydowało o zamknięciu szkół i uniwersytetów do końca roku szkolnego. Pozostaje home schooling do końca czerwca. Tutaj o tym przeczytasz.

EXPO 2020 Dubai prawdopodobnie będzie przełożone na przyszły rok. Ostateczna decyzja zostanie podjęta lada dzień. Tutaj artykuł.

****

31-03-2020

Trzy apteki w Dubaju dostały grzywnę ponieważ dwie apteki zawyżały cenę masek na twarz, a trzecia sprzedawała środki dezynfekujące po wyższej cenie i bez rachunku.
Władze ZEA powiedziały, że zamiast wykorzystać obecną sytuację do zawyżenia cen masek czy środków dezynfekujących , apteki i dostawcy sprzętu medycznego powinni wykazać się odpowiedzialnością społeczną i obniżyć ceny. Tutaj artykuł.

Kolejne 53 przypadki osób z koronawirusem (wszystkich przypadków do tej pory jest 664) i jedna osoba zmarła, 67-letni mężczyzna z wieloma innymi dolegliwościami. Tutaj artykuł.

****

02-04-2020

Kolejne 150 przypadków osób z koronawirusem. To pierwszy tak duży przyrost w ciągu jednego dnia. Tutaj artykuł.

****

03-04-2020

Kolejne 210 przypadków osób chorych. To największy przyrost chorych osób do tej pory. Kolejne 35 osób wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

****

04-04-2020

Kolejne 240 przypadków osób chorych. Liczby się zwiększają z dnia na dzień. Tutaj artykuł.

Wieczorem przybyło jeszcze 241 osób z koronawirusem (1505 wszystkich przypadków), 17 kolejnych wyzdrowiało (125 wszystkich osób, które wyzdrowiały) i jedna osoba zmarła (to 10 ofiara koronawirusa).

****

5-04-2020

Od dzisiaj w Dubaju wszyscy, którzy chcą wyjść z domu z ważnego powodu (sklep, apteka, lekarz) muszą mieć oficjalne pozwolenie. Tutaj o tym przeczytasz.

Nawet rowerzyści czy spacerowiczę muszą mieć takie pozwolenie. Tutaj artykuł.

Kolejne 294 przypadki osób z koronawirusem i 19 osób, które wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

****

7-04-2020

Kolejne 277 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

****

8-04-2020

kolejne 283 przypadki osób chorych (wszystkich przypadków do tej pory było 2359). Kolejne 19 osób wyzdrowiało (w sumie 186) i jedna zmarła, która jest 12 ofiarą koronawirusa. Tutaj znajdziesz artykuł.

W Dubaju uruchomiona została aplikacja “Police Eye” dzięki której mieszkańcy będą mogli zgłaszać od razu łamanie obowiązującego prawa. Tutaj artykuł.

****

9-04-2020

Za wyrzucenie maseczek lub rękawiczek na ulicę z pojazdu jest mandat 1000 zł i 6 punktów karnych. Tutaj artykuł.

Kolejne 331 osób z koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne. Tutaj artykuł.

****

10-04-2020

Kolejne przypadki osób z koronawirusem 370 (łącznie 3360) i wyzdrowiało kolejne 150 (łącznie 418). Tutaj artykuł.

W Dubaju za łamanie prawa, nie przestrzeganie przepisów dotyczących akcji “zostań w domu” grozi nawet deportacja. Tutaj artykuł na ten temat. Dla przypomnienia od kilku dni w Dubaju nie można wychodzić z domu nawet po zakupy czy leki bez pozwolenia, dokumentu po który trzeba zaaplikować przed planowanym wyjściem. Z psami na spacery też wychodzić nie można, pozostaje ogródek, a jeżeli go brak to garaż. Tutaj artykuł o zwierzakach.

****

11-04-2020

Kolejne 376 przypadków osób z koronawirusem, 170 wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

W Dubaju rozpoczęto leczenie osób chorych na Covid-19 osoczem krwi od osób, które już wyzdrowiały po chorobie. Pomaga to szybciej wyzdrowieć w przypadku zachorowania. Tutaj artykuł.

****

13-04-2020

Zjednoczone Emiraty Arabskie uruchomiły MAŁŻEŃSTWO ONLINE.
Usługa pozwala parom poślubić się w związku z ograniczeniami przez koronawirusa. Ministerstwo Sprawiedliwości powiedziało, że obywatele i mieszkańcy mogą ustalić datę internetowej ceremonii ślubnej przeprowadzonej za pośrednictwem linku wideo z duchownym po przesłaniu i zatwierdzeniu ich dokumentów również online. Tutaj artykuł na ten temat.

Kolejne 387 przypadków osób z koronawirusem. Został uruchomiony program przeprowadzania testów w domowym zaciszu.  Tutaj artykuł.

****

14-04-2020

Kolejne 412 przypadków osób z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa i 3 ofiary śmiertelne. Łącznie w Emiratach jest 4933 przypadki zachorowań, z czego 28 zmarło, a 933 wyzdrowiały. Tutaj artykuł. 

Powstało już na terenie Emiratów 14 centrów z szybkimi testami samochodowymi, gdzie bez wychodzenia z auta można w 5 min pobrać próbki do badań. Wyniki przychodzą w ciągu 48 godz smsem. Przez ostatnie dwa dni tylko w Dubaju i Sharjah i Ajmanie wykonano 3177 szybkich testów. Tutaj artykuł.

Pracownicy fizyczni nie mogą podróżować pomiędzy poszczególnymi emiratami. Oznacza to,że firmy nie mogą wysyłać swoich pracowników z Dubaju do Abu Dhabi pod groźbą grzywny do 10 000 złotych. Tutaj artykuł.

****

15-04-2020

Jeśli chcesz wrócić do domu, Emiraty mogą zorganizować lot dla expatów. Tutaj kierunki i ceny biletów.

Za wyrzucanie śmieci na ulicę z auta dostaje się mandat 1000 zł i 6 punktów karnych. Tutaj artykuł.

W Dubaju za prowadzenie auta bez maseczki dostaje się 1000 zł mandatu. Tutaj artykuł.

Naukowcy w Dubaju poznali całą sekwencję genomu koronawirusa. Materiał do badań został pobrany od chorej pacjentki. Tutaj artykuł na ten temat.

****

16-04-2020

Od dzisiaj w Dubaju pozwolenia na zakupy są wydawane raz na 3 dni, a na wyjścia do bankomatu po gotówkę raz na 5 dni. Tutaj artykuł.

Kolejne 432 przypadki osób z koronawirusem (5365 przypadków wszystkich do tej pory). Artykuł tutaj.

****

17-04-2020

Kolejne 460 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

Emirat Abu Dhabi przygotował 100 000 paczek z jedzeniem dla mieszkańców, którzy zostali bezpośrednio dotknięci efektami pandemii (stracili pracę, albo część pensji). Tutaj artykuł.

Wieczorem kolejne 477 przypadków osób  z koronawirusem. Tutaj artykuł.

****

18-04-2020

Pasażerowie Emirates Przechodzą testy krwi Covid-19 przed wejściem do samolotu, a wyniki testu są dostępne w ciągu 10 minut. Testy serologiczne (z krwi) nie maja na celu diagnozowania aktywnych zakażeń koronawirusem. Sprawdzają obecność przeciwciał w układzie odpornościowym, która oznacza, że dana osoba została narażona na wirusa i wytworzyła przeciwciała. Tutaj artykuł z CNN. Pierwszymi pasażerami, którzy mieli zrobione testy byli pasażerowie lecący z Dubaju do Tunezji w ostatnią środę. Emirates planuję rozszerzyć robienie testów na pozostałe loty.

****

19-04-2020

Kolejne 479 przypadków osób z koronawirusem (do tej pory było 6781 osób zarażonych), a 98 wyzdrowiało. Tutaj artykuł na ten temat.

Zjednoczone Emiraty Arabskie znalazły się w pierwszej dziesiątce krajów o najlepszej reakcji przywódczej w czasie globalnego kryzysu Covid-19, według nowego wskaźnika. Nazywany on jest globalnym wskaźnikiem reakcji na choroby zakaźne (GRID), został opracowany w celu oceny  wydajności i skuteczności przywództwa w danym kraju oraz stopnia przygotowania systemów opieki zdrowotnej do walki z pandemią. Tutaj artukuł.

W czasie ramadanu zostanie skrócony czas pracy do 5 lub 6 godzin dziennie, w zależności od tego czy pracuje się w sektorze publicznym czy prywatnym. Tutaj artykuł.

****

20-04-2020

W Dubaju zostało przygotowanych pół miliona darmowych posiłków dla potrzebujących. Tutaj artykuł.

Kolejne 484 przypadki osób z koronawirusem, 74 wyzdrowiały. Tutaj artykuł.

****

21-04-2020

Urząd ds. Wsparcia Społecznego w Abu Dhabi rozpocznie w tym tygodniu wypłatę świadczeń z pomocy społecznej dla 4200 rodzin, aby im pomóc w przygotowaniu się do  Ramadanu. 100 000 paczek z jedzeniem zostanie także przekazanych najbardziej potrzebującym osobom, które w wyniku pandemii straciły środki do życia. Tutaj artykuł.

Kolejne 490 przypadków zachorowań na Covid-19 i 83 osoby, które wyzdrowiały. Na dzień dzisiejszy jest 7755 przypadków zachorowań. Tutaj artykuł.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są w top 10 światowego rankingu, w którym władze radzą sobie z zwalczaniem wirusa. Tutaj artykuł.

W Dubaju został wybudowany w niecały tydzień  oddział intensywnej terapii bardzo zaawansowany technologicznie. Oprócz sal zabiegowych i intensywnej terapii znajdują się tam gabinety dla lekarzy i pielęgniarek. Tutaj artykuł.

****

22-04-2020

Kolejne 484 przypadki chorych osób, 103 wyzdrowiały, a 6 zmarło. Tutaj artykuł.

Linia lotnicza Emirates zawiesza wszystkie swoje loty do 1 lipca. Oznacza to, że tylko loty dla ekspatów chcących wrócić do swojego kraju będą się odbywać kilka razy w tygodniu m. in. do Anglii, Niemiec czy Japonii. Tutaj szczegóły znajdziesz.

****

23-04-2020

Kolejne 518 przypadków osób z koronawirusem. Aktualnie w ZEA jest 8756 przypadków z czego 1637 wyzdrowiało a 56 zmarło. W Abu Dhabi są plany aby wkrótce, otworzyć, co prawda z ograniczeniami, ale jednak, galerie handlowe. Tutaj artykuł.

W Abu Dhabi dostępna jest nowa legalna usługa dostawy do domu alkoholu. Spinneys Liquor uruchamia usługę dostawy do domu wina, piwa i napojów alkoholowych w stolicy dla wszystkich osób powyżej 21 roku życia, które nie są muzułmanami. Po otrzymaniu zamówienia wystarczy okazać ważny Emirates ID, prawo jazdy ZEA lub oryginalny paszport. Tutaj artykuł.

Jak co roku w czasie ramadanu, Prezydent kraju, Emir Abu Dhabi ułaskawił 1511 więźniów jako znak przebaczania w tym szczególnym czasie. Tutaj artykuł.

W Emiratach podjęto już pierwsze kroki do przygotowania się do ponownego otwarcia galerii handlowych i sklepów. Wydano dokument opisujący dokładne wytyczne i zasady jakie będą obowiązywały w galeriach m. in. to, że galerie będą otwarte 10 godzin, a przepustowość klientów nie może być większa niż 30%. To dopiero pierwszy krok, który i tak jest w planach bo żadnej daty jeszcze nie podano kiedy galerie miałyby być otwarte. Dzięki temu rozporządzeniu jest czas przyswoić nowe protokoły i przygotować galerie do funkcjonowanie wedle nowych zasad. Tutaj artykuł.

W Abu Dhabi przez cały miesiąc ramadanu wszystkie parkingi będą bezpłatne. Od soboty 25 kwietnia autobusy znowu zaczną jeździć od godziny 6 rano do 20 wieczorem.  Tutaj artykuł.

****

24-04-2020

Dobrze znanemu influenserowi w Abu Dhabi, nałożono karę pieniężną w wysokości 300 000 Dh za publikowanie kontrowersyjnych treści, które naruszały moralność publiczną i podważały walutę narodową ZEA w mediach społecznościowych. Tutaj artykuł. 

****

25-04-2020

Kolejne 532 przypadki osób z koronawirusem i 7 jego ofiar. Tutaj artykuł.

W Dubaju zostało zamkniętych 10 salonów fryzjerskich męskich, 7 salonów fryzjerskich damskich i  sklep z owocami i warzywami  z powodu naruszenia środków bezpieczeństwa przyjętych na etapie częściowego otwarcia. Tutaj artykuł.

****

26-04-2020

Nowa dyrektywa DIFC (Międzynarodowe Centrum Finansowe Dubaju) zapewnia lepszą ochronę firmom i pracownikom. Tutaj artykuł.

Kolejne 536 przypadków osób chorych, 91 wyzdrowiało. W całych Emiratach do tej pory było 10349 osób z koronawirusem, 1978 wyzdrowiało, a 76 zmarło. Tutaj artykuł.

****

27-04-2020

Kolejne 490 przypadków chorych osób i 6 ofiar koronawirusa w Emiratach. Tutaj artykuł.

28-04-2020

Wygląda na to, że prawdopodobnie Dubaj zacznie przyjmować turystów już od lipca. Wszystko zależy oczywiście od sytuacji z koronawirusem, ale takie są prognozy. Tutaj artykuł.

Niecały tydzień temu HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezydent ZEA i Emir Dubaju, rozpoczął kampanię społeczną pod nazwą „10 milionów posiłków” – inicjatywę, która zapewni żywność społecznościom dotkniętym przez Covid-19. Kampania rozpoczęła się tuż przed ramadanem, i będzie trwać przez cały jego okres. Ogromny sukces kampani zapewniły darowizny przekazywane przez firmy, organizacje humanitarne, organy rządowe i społeczeństwo W ciągu tygodnia kampania zapewniła już ponad 11 milionów posiłków. Tutaj artykuł.

Kolejne 541 przypadków zachorowań na COVID-19, 91 osób wyzdrowiało, a 7 zmarło. Tutaj artykuł.

Przed otwarciem galerii handlowych i innych sklepów na terenie całego Abu Dhabi, wszyscy pracownicy są zobowiązani do wykonania testu na koronawirusa. To jest podstawowy warunek ministerstwa. Tutaj artykuł na ten temat.

****

29-04-2020

Cena benzyny w Emiratach zmienia się z miesiąca na miesiąc, oscylując przy ok 2 zł za litr. W maju cena będzie taka sama jak w kwietniu. Tutaj artykuł.

Co jest dozwolone w Dubaju, Abu Dhabi i pozostałych Emiratach?
Każdy z 7 Emiratów ma swoje odrębne wewnętrzne zasady dotyczące przepisów związanych z koronawirusem. W Dubaju można wychodzić bez pozwolenia od godziny 6 rano do 22. Trzeba być w maskach cały czas, inaczej mandat w wysokości 1000 dirhamów. Można ćwiczyć na zewnątrz od 1-2 godzin dziennie, ale w obrębie domu bez dzieci. Wizyty u krewnych pierwszego i drugiego stopnia są dozwolone, ale przyjaciele nie mogą się spotykać i nie więcej niż pięć osób może być razem. Centra handlowe zostały otwarte, ale odwiedzający centrum handlowe i sklepy muszą być ograniczone do 30%. Odwiedzający muszą zachować fizyczną odległość dwóch metrów między sobą. Restauracje zarówno w centrach handlowych, jak i poza nimi są również otwarte, ale znowu, mogą one przyjąć nie więcej niż 30 % gości, a stoły powinny być rozmieszczone w odległości dwóch metrów od siebie. Dzieci w wieku od 3 do 12 lat oraz seniorzy powyżej 60 roku życia nie mają wstępu do centrów handlowych. Plaże, kina, miejsca rozrywki i zabawy pozostają zamknięte.
W Abu Dhabi każdy może ćwiczyć do dwóch godzin dziennie, pod warunkiem, że nosi maski i przestrzega odstępów dwóch metrów. Grupy do trzech osób mogą ćwiczyć razem. Mieszkańcy muszą pozostać w swoich domach podczas nocnej  sterylizacji miasta między 22:00 a 6:00 rano. Wizyty rodzinne są dozwolone, ale osoby w podeszłym wieku i inne podatne na wirusa nie powinny spotykać się z krewnymi. Każdy, kto jest w podeszłym wieku lub cierpi na choroby przewlekłe, powinien pozostać w domu. Grupy powyżej pięciu osób lub ogólnie spotkania w miejscach prywatnych lub publicznych nie są dozwolone. Namioty i Ramadan majalis są zakazane. Dystrybucja żywności, o ile nie jest nadzorowana przez organizacje charytatywne lub agencje rządowe, jest niedozwolona. Żywności nie należy wymieniać między gospodarstwami domowymi, a jeśli jest ona dzielona, należy stosować jednorazowe, zamknięte pojemniki. Tutaj cały artykuł.
 

Kolejne 549 przypadków osób chorych na COVID-19. Tutaj artykuł.

30-04-2020

Można podróżować między Emiratami, ale między 22-6 rano trzeba być albo w domu albo w hotelu. Część hoteli powoli się otwiera i przyjmuje rezerwacje gości, ale nie ma dostępu ani do plaż, ani basenów, ani siłowni. Tutaj artykuł.

Kolejne 552 przypadki osób z koronawirusem (wszystkich przypadków do tej pory 12481), 100 osób wyzdrowiało (wszystkich 2429), a 7 zmarło (105 ofiar). Tutaj artykuł.

****

1-03-2020

Kolejne 557 przypadków osób z koronawirusem, 114 wyzdrowiało a 6 zmarło. Tutaj artykuł.

****

3-05-2020

Abu Dhabi to najnowszy kierunek Wizz Air, przyciągający wielu pasażerów z pięciu głównych miast czterech największych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Usługi te będą pierwszymi bezpośrednimi trasami między stolicą Zjednoczonych Emiratów Arabskich a Budapesztem, Bukaresztem, Klużem-Napoką, Katowicami i Sofią, zwiększając przepustowość prawie 220 tysięcy miejsc rocznie do sieci linii lotniczych Abu Dhabi. Loty są już w sprzedaży i można je zarezerwować na stronie wizzair.com już od 59,99 EUR (cena w jedną stronę, w tym opłata administracyjna, w zestawie jedna torba podręczna). Tutaj artykuł.

Kolejne 564 przypadki chorych osób na COVID-19. Tutaj artykuł.

****

4-05-2020

W Abu Dhabi, jako dodatkowe formy walki z koronawirusem, ruszją roboty, które będą dezynfekowały lotnisko i samoloty. Tutaj artykuł.

Kolejne 567 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

****

5-05-2020

Kolejne 462 przypadki chorych osób na COVID-19, 187 wyzdrowiało, a 9 zmarło. Tutaj artykuł.

****

6-05-2020

Lekarze stwierdzili, że dzieci poniżej 12 roku życia i osoby starsze powyżej 60 są najbardziej „zagrożonymi” grupami koronawirusa ze względu na ich słabszy układ odpornościowy, a zatem są bardziej podatne na choroby zakaźne i nie mogą wchodzić do galerii handlowych i innych sklepów w całych Emiratach. Tutaj artykuł.

Kolejne 546 przypadki osób z koronawirusem (15738 wszystkich przypadków), 206 osób wyzdrowiało (3359 wszystkich), a 11 zmarło (157 ofiar do tej pory). Tutaj artykuł.

****

8-05-2020

Za nieprzestrzeganie prawa dotyczącego rozprzestrzeniającego się koronawirusa grozi grzywna 100 tysięcy dirhamów (ok 110 tyś złotych) i do 6 miesięcy więzienia. Tutaj artykuł.

9-05-2020

Kolejne 624 przypadki osób chorych na COVID-19, 458 osób wyzdrowiało, a 11 zmarło. Tutaj artykuł.

Rezydenci i studenci, którzy utknęli za granicą, mogą wracać już do Emiratów, ale muszą mieć zgodę ministerstwa i ważną wizę. Po przylocie do kraju czeka ich obowiązkowy test na koronawirusa oraz 14 dniowa kwarantanna. Tutaj artykuł.

****

10-05-2020

Kolejne 781 przypadków chorych osób na COVID-19, 509 osób wyzdrowiało a 13 zmarło. Tutaj artykuł.

Jest duża szansa, że dzieci nie wrócą do szkoły we wrześniu. Ministerstwo edukacji rozważa taki scenariusz. Tutaj artykuł.

W Abu Dhabi policja ostrzega o stosowaniu się zasad wprowadzonych przez państwo. W artykule znajdują się taryfy za przewinienia, nawet 10 000 dirhamów za zorganizowanie spotkania w domu dla więcej niż 5 osób. Od 22- 6 rano nie można wychodzić z domu. Tutaj artykuł.

****

12-05-2020

Kolejne 783 przypadków zachorowań, 631 osób wyzdrowiało, a 2 zmarły. Tutaj artykuł.

W Dubaju będą otwarte centra handlowe dłużej, a biura będą działać przy zmniejszonej liczbie pracowników po zakończeniu Ramadanu. Tutaj artykuł.

****

16-05-2020

W tym roku święta po ramadanie powinny być obchodzone we własnym domu, aby unikać rozprzestrzeniania się wirusa. Zalecenia w tym artykule.

Kolejne 796 przypadków osób z koronawirusem, 603 osoby wyzdrowiały, a 4 zmarły. Tutaj artykuł.

17-05-2020

Kolejne 731 przypadków osób z koronawirusem (wszystkich przypadków do tej pory 23 358), 581 wyzdrowiały (do tej pory wyzdrowiało 8512), a 6 osób zmarło. Tutaj artykuł.

Jumeirah Beach w Dubaju od dziś jest otwarta dla mieszkańców, którzy mogą z niej korzystać, ale z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Tutaj artykuł.

Ponad 4300 rodzin otrzymało wsparcie finansowe od stowarzyszenia charytatywnego w Ras Al Khaimah dzięki darowiźnie Dubai Islamic Bank (w wysokości 12,8 miliona Dh). Tutaj artykuł.

****

18-05-2020

Kolejne najpopularniejsze plaże w Dubaju zostały otwarte. Tutaj artykuł.

****

19-05-2020

Aktualizacja wykroczeń i kar finansowych w związku z pandemią. Lista 46 wykroczeń i kar od 500 do 50 000 dirham. Tutaj artykuł.

21-05-2020

Kolejne 894 przypadki zachorowań na COVID-19 i kolejne 946 osób wyzdrowiało. Dziennie robionych jest ponad 40 000 testów. Tutaj artykuł.

Departament Kultury i Turystyki – Abu Dhabi ogłosił uruchomienie programu wydającego certyfikaty czystości. Wszystkie hotele i atrakcje turystyczne, restauracje będą musiały taki certyfikat mieć, aby zapewnić odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa i czystości swoim gościom. Tutaj artykuł.

PRZEŁOM W BADANIACH NAD KORONAWIRUSEM!!! Wszystko, co jest wymagane, to kropla krwi, jak u diabetyków, którzy sprawdzają poziom glukozy. Próbka krwi jest wkładana do maszyny, a następnie laser świecąc na nią rzutuje wzór zarejestrowany przez kamerę. Ten wzór jest analizowany przez algorytm, który porównuje go z tysiącami innych próbek w celu ustalenia, czy dana osoba jest zdrowa czy chora. Ponieważ „istnieje znacząca zmiana między niezdrową komórką krwi a zdrową komórką krwi” – powiedział dr Pramod Kumar, kierownik badań w QuantLase Lab.„Na tej podstawie możemy bardzo szybko odróżnić osobę zarażoną od zdrowej na poziomie masowym”. Więcej o tym badaniu przeczytasz tutaj w artykule.

****

22-05-2020

Kolejne 994 przypadki osób z koronawirusem. Ponad tysiąc osób wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

****

23-05-2020

Kolejne 812 osób z koronawirusem i 3 ofiary. Tutaj artykuł z prasy lokalnej.

****

24-05-2020

W Abu Dhabi niebawem otworzą hotele i restauracje, ale trzeba spełnić wymogi bezpieczeństwa. Odstęp między stolikami ma wynosić 2,5 metra, pracownicy muszą być w maseczkach i rękawiczkach, w lokalu musi być kamera z czujnikiem termoaktywnym mierzącym temperaturę przy wejściu. Tutaj więcej szczegółów.

Kolejne 781 osób z koronawirusem, w całym kraju do tej pory było 29485 przypadków zachorowań. Tutaj artykuł.

****

26-05-2020

Kolejne 779 przypadków osób z koronawirusem, 325 osób wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

Od jutra w Dubaju będzie mogło do galerii i sklepów wejść znacznie więcej osób bo aż do 70% pojemności galerii. Nadal dzieci poniżej 12 roku życia i starsze osoby powyżej 60 nie będą mogły tam wejść. Tutaj artykuł.

****

28-05-2020

Kolejne 563 przypadki zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

****

29-05-2020

W Dubaju zostały otwarte plaże publiczne i parki. Tutaj artykuł.

W Dubaju pierwsze muzea będą otwarte już 1 czerwca, ale nie dla wszystkich. Dzieci poniżej 12 roku życia i dorośli powyżej 60 nie mogą korzystać w tych atrakcji. Tutaj artykuł.

****

31-05-2020

Kolejne 661 przypadków osób z koronawirusem (wszystkich do tej pory 34557). Tutaj artykuł.

Od 2 czerwca na okres 1 tygodnia nie będzie można wjeżdżać i wyjeżdżać z Abu Dhabi. Tutaj artykuł.

W Dubaju w wielu przypadkach i okolicznościach można nie używać maseczek. Tutaj artykuł.

****

1-06-2020

W Abu Dhabi krajowy program badań przesiewowych będzie teraz oferował bezpłatne testy osobom przebywającym w obiektach o dużej gęstości.  Obejmie to także pracowników budowlanych. Tutaj artykuł.

W Abu Dhabi wreszcie otwarte zostaną siłownie, różne sporty i aktywności na powietrzu dla osób między 12-60 rokiem życia. Plaże hotelowe i restauracje wolnostojące. Tutaj artykuł.

****

2-06-2020

W Dubaju galerie otwierają się na 100% tak jak biznes z sektora prywatnego. Tutaj artykuł.

Kolejne 596 przypadków zachorowań. Tutaj artykuł.

****

5-06-2020

Biuro prokuratora generalnego ZEA publikuje nazwiska i zdjęcia osób naruszających zasady walki z koronawirusem. Są to także Emiratczycy. Tutaj artykuł.

Ponieważ lotniska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przygotowują się na przyjęcie z powrotem regularnych lotów pasażerskich, istnieje kilka ważnych zasad i przepisów, które musisz znać, aby móc bezpiecznie podróżować. Lotnisko w Abu Dhabi ogłosiło zbiór wytycznych dla wszystkich podróżujących tak samo jak Lotnisko w Dubaju. Tutaj artykuł.

6-06-2020

Kolejne 626 przypadków osób z koronawirusem. Ponad 52 tysiące testów dziennie na COVID-19 wykonywanych jest w ZEA. Tutaj artykuł.

Policja w Abu Dhabi ostrzega kierowców, którzy wyrzucają z samochodów maseczki i rękawiczki. Mieszkaniec przyłapany na zaśmiecaniu dróg i ulic środkami ochronnymi zostanie ukarany karą w wysokości 1 000 dh i dodatkowo będzie miał sześć punktów karnych. Tutaj artykuł.

Pionierscy naukowcy w Abu Dhabi zaprezentowali najnowocześniejszą technologię, która ma pomóc pacjentom walczącym z Covid-19. Centrum komórek macierzystych w Abu Dhabi (ADSCC) zainwestowało 3,6 miliona Dh w cytometr masowy Helios, najnowocześniejsze narzędzie, które według ekspertów pomoże wzmocnić obronę organizmu przed wirusem. Tutaj artykuł.

****

7-06-2020

W Abu Dhabi otworzył się kompleks kwarantannowy dla 10 000 osób. Tutaj artykuł.

Ponad 200 osób zostało ukaranych w jeden dzień w Dubaju grzywną w wysokości 3000 dirhamów za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa (brak maseczek i zachowanie dystansu społecznego). Tutaj artykuł.

****

8-06-2020

W Dubaju otworzyło się kilka restauracji wolnostojących, nie w galerii handlowej, do których osoby dorosłe powyżej 60 roku życia i dzieci poniżej 12 roku życia mogą wejść. W Abu Dhabi wciąż nie ma takiej możliwości. Tutaj artykuł.

Kolejne 568 przypadków chorych osób na COVID-19. Tutaj artykuł.

****

9-06-2020

Okres zakazu wjazdu i wyjazdu z Abu Dhabi przedłużony został o kolejny tydzień. Tutaj artykuł.

Kolejne 528 przypadków osób z COVID-19 (wszystkich do tej pory 39 904). Tutaj artykuł.

****

11-06-2020

Kolejne 479 przypadków osób z koronawirusem, a kolejne 1217 wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

Dubaj szykuje się na otwarcie dla turystów jednak oficjalnej daty wciąż nie ma. Powstał piękny film, który zobaczysz tutaj w artykule.

W lipcu w Abu Dhabi na wyspie Yas Island odbędą się walki UFC’s fight. Zawodnicy i cały staff spdzą 3 tygodnie w Emiratach. Tutaj cały artykuł.

W Abu Dhabi zostały otwarte niektóre bary i restauracje, ale z uwagi na trwający program sterylizacji miasta tylko do godziny 21. Od 22 każdy musi być w domu. Tutaj artykuł.

****

12-06-2020

Kolejne 512 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

Baseny hotelowe i w osiedlach rezydenckich w Dubaju są ponownie otwarte. Tutaj artykuł.

Kolejne hotele  w Abu Dhabi otwierają swoje plaże. Baseny wciąż zamknięte. Tutaj artykuł.

****

14-06-2020

Linie Etihad Airways proponują zakup voucherów ważnych dwa lata od daty zakupu z dodatkowymi 50% wartości. Jeśli kupisz voucher za 1000 będzie on warty 1500. Tutaj artykuł i szczegóły.

Rezydenci, którzy wracają do Emiratów są zobowiązani do odbycia 14 dniowej kwarantanny niezależnie od wyniku testu na koronawirusa. Jeśli ktoś zdecyduje się wyjechać na wakacje poza granice ZEA musi liczyć się z tym, że może szybko nie wrócić bo ok 200 000 rezydentów czeka na powrót od marca. Tutaj artykuł.

Kolejne 304 przypadki osób z koronawirusem, a 701 osób wyzdrowiało. Tutaj artykuł.

****

16-06-2020

Abu Dhabi zamknięte kolejny już trzeci tydzień. Nie można wjeżdżać i wyjeżdżać z Abu Dhabi. Tutaj artykuł.

W Dubajskich taksówkach zastosowano inteligentną technologię, która rozpoznaje czy nosisz maseczkę czy nie. Tutaj artykuł.

Od 23 czerwca pewne grupy mieszkańców ZEA i obywateli będą mogły podróżować za granicę, ale tylko w niektóre miejsca docelowe, które zostaną ujawnione w najbliższych dniach. Tutaj artykuł.

Kolejne 346 przypadków osób z koronawirusem, 732 osoby wyzdrowiały. Tutaj artykuł.

****

17-06-2020

Restauracje poza galeriami handlowymi mogą się otwierać na 40%. Dzieci poniżej 12 roku życia i osoby dorosłe nie powinny gościć w nich. Tutaj zasady.

****

18-06-2020

Kolejne 388 przypadków osób chorych na koronawirusa. Tutaj artykuł.

Najnowsze wytyczne dotyczące podróżowania poza UAE od 23 czerwca. Tutaj artykuł.

****

20-06-2020

Kolejne 388 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

W razie potrzeby wszyscy w Abu Dhabi zostaną poddani testom na obecność Covid-19. Departament Zdrowia chce zapewnić, że wszyscy zostaną poddani testom, aby można było podjąć natychmiastowe działania w przypadku wykrycia dalszych pozytywnych przypadków. Testy są bezpłatne dla wszystkich Emiratczyków i ich pracowników domowych, osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży. Mieszkańcy w wieku powyżej 50 lat lub mający objawy albo kontakt z kimś, kto miał wirusa, mogą być również badani bezpłatnie. Tutaj artykuł.

****

21-06-2020

Kolejne 392 przypadki osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

24-06-2020

W Abu Dhabi policja i służby zdrowia od trzech tygodni robią bezpłatne testy w domu. Wchodzą do budynków mieszkalnych i przeprowadzają badania zwłaszcza osobom, które nie mogą same dotrzeć do centów testowych, albo są w grupie osób bardziej narażonych z chorobami przewlekłymi. Tutaj artykuł.

Kolejne 450 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

W Dubaju wszystkie bary, puby, restauracje maja zakaz podawania alkoholu do odwołania. Tutaj artykuł.

25-06-2020

W Abu Dhabi dzieci poniżej 12 roku życia mogą wchodzić do galerii handlowych. Tutaj artykuł.

Zmieniono rozporządzenia dotyczące ilości przyjmowania gości w restauracjach i klientów w centrach handlowych do 60%. Tutaj artykuł.

****

26-06-2020

Kolejne 410 przypadków zachorowań na koronawirusa. Tutaj artykuł.

****

28-06-2020

Mieszkańcy Dubaju, którzy latem chcą wyjechać na wakacje, muszą złożyć wniosek o zgodę rządu przed zarezerwowaniem lotu. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, otrzymają numer referencyjny potrzebny do rezerwacji lotów online. Proces dla wczasowiczów z Dubaju jest taki sam jak dla mieszkańców, którzy utknęli za granicą w marcu i muszą uzyskać zezwolenie aby móc wrócić do domu. Tutaj artykuł.

29-06-2020

Kolejne 449 przypadków zachorowań na koronawirusa. Tutaj artykuł.

Granice Abu Dhabi zostały otwarte ale pod jednym warunkiem, żeby móc wjechać trzeba mieć negatywny wynik testu maksymalnie sprzed 48 godz. Tutaj artykuł.

Linie lotnicze Emirates zwiększają liczbę miejsc do których odbywać się będą loty już w lipcu. Narazie są 52 kierunki. Tutaj artykuł.

****

30-06-2020

Kolejne 421 przypadków osób z koronawirusem. Do tej pory wszystkich chorych było 48667. Tutaj artykuł.

****

3-07-2020

Kolejne 672 przypadki osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

5-07-2020

Kolejne 683 przypadki osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

****

6-07-2020

Kolejne 528 przypadków zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

Szkoły w Dubaju od września będą otwarte, ale z szeregiem różnych wytycznych. Dzieci będą musiały trzymać 1,5 metrowy dystans pomiędzy sobą, wszystkie dzieci powyżej 6 roku życia będą musiały nosić maski. Zajęcia będą odbywały się częściowo w szkole i w domu. Tutaj artykuł.

****

10-07-2020

Kolejne 473 przypadki zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

11-07-2020

Kolejne 403 przypadki zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

12-07-2020

Kolejne 401 przypadków zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

14-07-2020

Kolejne 375 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł. 

15-07-2020

Abu Dhabi ma wciąż zamknięte granice, aby wjechać do emiratu na granicy z Dubajem dodatkowo powstało centrum, w którym można wykonać test na koronawirusa w niecałe 5 min. Jest to nowa metoda wykorzystująca laser do obrazowania komórek z kropelki krwi z palca. Test kosztuje 50 zł. Jeśli wyjdzie pozytywnie, musisz wykonać tradycyjny PCR test z nosa. Tutaj artykuł.

Żeby wykonać test metodą DPI laser trzeba wcześniej się zarejestrować na specjalnej stronie. Pomaga to uniknąć zbyt długich kolejek. Tutaj artykuł.

19-07-2020

Pierwszy raz od 3 miesięcy ilość osób z koronawirusem jest najmniejsza i wynosi 211 przypadków. Tutaj artykuł.

Więcej parków i plaż zostaje otwarte w Abu Dhabi. Tutaj artykuł.

20-07-2020

Kolejne 271 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

22-07-2020

Kolejne 236 przypadków zachorowań. Tutaj artykuł.

Dzieci przed powrotem do szkoły we wrześniu będą musiały przejść test. Szkoła będzie wyglądała zupełnie inaczej niż do tej pory. Tutaj artykuł.

W najnowszej aktualizacji wymagań dotyczących podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłoszono, że test (PCR) Covid-19 jest teraz obowiązkowy dla wszystkich pasażerów przylatujących i tranzytowych i dotyczy wszystkich: Emiratczyków, mieszkańców i turystów, niezależnie od krajów, z których przylatują.
Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z robienia testu.
Prawo to wejdzie w życie 1 sierpnia. Tutaj artykuł.
 

25-07-2020

Kolejne 313 przypadków osób z koronawirusem Tutaj artykuł.

26-07-2020

Kolejne 351 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

Jedna z największych atrakcji turystycznych w Dubaju Global Village zostanie otwarta w październiku. Tutaj artykuł.

29-07-2020

Kolejne 375 przypadków zachorowań. Tutaj artykuł.

31-07-2020

Zjednoczone Emiraty Arabskie przeprowadziły ponad pięć milionów testów Covid-19 od wybuchu epidemii. Władze odnotowały w czwartek 302 nowe przypadki Covid-19, co daje łączną liczbę 60 223 w kraju.Kolejnych 424 pacjentów wyleczyło się z wirusa w ciągu ostatnich 24 godzin, a ogólna liczba wzrosła do 53 626. Tutaj artykuł.

1-08-2020

Pasażerowie przybywający z krajów, w których nie ma dostępnych laboratoriów zatwierdzonych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, mogą przeprowadzić test (PCR) Covid-19 w dowolnym laboratorium akredytowanym przez rząd w kraju wylotu. Tutaj artykuł.

Kolejne 254 przypadki zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

2-08-2020

Kolejne 239 przypadków zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

6-08-2020

Kolejne 239 przypadków zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

9-08-2020

Kolejne 225 przypadków zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

Dla wszystkich chcących przyjechać do Abu Dhabi owstały 4 nowe centra testowe COVID-19, badające z krwi (w ciągu 5 min) metodą obrazowania laserowego komórek. Koszt 50 zł. W przypadku wyniku dodatniego należy zrobić test odpłatny PCR (320 zł) i czekać na wynik w domu/hotelu. Tutaj artykuł.

10-08-2020

Kolejne 179 przypadków zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

19-08-2020

Firma ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich pracuje nad stworzeniem testu Covid-19, który wykryje wirusa w ciągu 60 sekund z wydychanego powietrza z nosa .Tutaj artykuł.

20-08-2020

Kolejne 461 przypadków zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

Przepisy obowiązujące w Emiratach odnośnie walki z rozprzestrzenianiem się wirusa i karami finansowymi za nieprzestrzeganie ich. Noszenie maseczki jest obowiązkowe w przestrzeni publicznej, a za jej brak grozi 3000 zł kary. Tutaj artykuł.

21-08-2020

Kolejne 391 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

26-08-2020

Kolejne 399 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

9-09-2020

Kolejne 883 przypadki zachorowań na COVID-19. Tutaj artykuł.

10-09-2020

Najwyższa liczba zachorowań od 4 miesięcy, aż 930 nowych przypadków osób z koronawirusem. Każdy kto miał kontakt z osobą chorą musi poddać się 14 dniowej kwarantannie niezależnie od wyniku testu. Tutaj artykuł. 

11-09-2020

Kolejne 931 przypadków osób z koronawirusem. Tutaj artykuł.

6 komentarzy

 • Wakacje Dubaj

  Czesc w Onet pl był artykuł gdzie przedstawiasz sytuacje w ZEA odrazu postanowiłem Cię odszukać na instagramie. Mamy wykupione wakcje koniec Lipca jak narazie moje biuro podróży nie odwołało wakacji jedynie the emirates zmieniło nam lot o jeden dzień musieliśmy zmienić termin pobytu w hotelu Atlantis ale tez bez problemu zmienili nam termin. Do lipca jeszcze trochę czasu jest . Wiem ze ciężko powiedzieć jak to wszystko będzie ale czy widzisz zmiany na lepsze ? Czy uda nam się przylecieć ?

 • Kinia

  Cześć Aga, na dzień dzisiejszy odwołane są koncerty, większe eventy, natomiast parki rozrywkowe działają, galerie funkcjonują normalnie, burj khalifa, dubai frame i inne atrakcje też. Emiraty dobrze bardzo przygotowały się do walki z koronawirusem. Podjęte zostały decyzje powodujące zminimalizowanie rozprzestrzeniania się go. Lotniska monitorują osoby przylatujące tutaj pod względem zdrowotnym. Kamery z monitorowaniem termicznym sprawdzają temperatury wszystkim, osoby z objawami grypopodobnymi badane są na miejscu. Moim zdaniem jest tu dużo bezpieczniej niż w Europie. Metro, autobusy, taxi wszystko funkcjonuje normalnie. Na ulicach widać, że zrobiło się spokojniej. Nie ma jakiejś paniki, ja przynajmniej takiej nie widze, raczej wzmożona ostrożność i dbałość o higienę.
  Pozdrawiam gorąco i życzę udanych wakacji 😉

 • Agnieszka

  Czesc, Mamy z mężem wykupiony bilet na urlop w Dubaju ale w zwiazku z obecna sytuacja zastanawiamy sie co robic. Lecieć czy nie. Co bys poradziła? Czy odczuwa sie panikę? Czy zamykane sa obiekty publiczne? Mam na mysli muzea, parki, i wsztstkie inne miejsca warte zobaczenia? Czy metro funkcjonuje normalnie?
  Pozdrawiam Agnieszka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: