You dont have javascript enabled! Please enable it!

Ramadan 2020

Ramadan to najważniejszy okres w roku dla muzułmanów. Święty miesiąc w tym roku będzie wyglądał zupełnie inaczej. Co się zmieni w czasach pandemii i jaki będzie miało wpływ na przebieg ramadanu?

Co to takiego RAMADAN?

Ramadan to najważniejszy okres w roku dla muzułmanów. Jest czasem refleksji i nasilonej modlitwy zbliżającej do Boga, czasem oczyszczania duszy, umysłu i ciała oraz czasem ćwiczenia powściągliwości. Muzułmanie poszczą od świtu do zmierzchu przez cały miesiąc, powstrzymując się od picia, jedzenia, palenia i współżycia. Jest to także czas dzielenia się, który wypełniony jest dobrymi uczynkami. 

W tym roku Ramadan rozpoczyna się ok 23-24 kwietnia, ponieważ oparty jest na fazach księżyca i co roku przesuwa się wstecz o ok 9-10 dni. Dokładny dzień jest ogłaszany wraz z pojawieniem się półksiężyca w 9 miesiącu tradycyjnego kalendarza muzułmańskiego. Trwa ok 29-30 dni do pojawienia się kolejnego półksiężyca i kończy radosnymi obchodami święta Eid al-Fitr. W tym czasie każdy życzy sobie Ramadan Kareem co oznacza ”szczęśliwego Ramadanu”.

Jak wyglądał ramadan w Emiratach do tej pory opisywałam dokładnie tutaj (kliknij).

Co się zmieni w czasie pandemii?

Wiele rzeczy ulegnie zmianie w czasie tegorocznego ramadanu, ale szacunek i wrażliwość religijna na pewno nie. Wszechobecna, zwłaszcza wśród Emiratczyków, kultura dawania,  pomagania i dzielenia się w czasie tegorocznego ramadanu będzie jeszcze większa. Ludzie będą wspierać się jeszcze bardziej i czynić jeszcze więcej dobra wokół przez odczuwalne wszędzie skutki pandemii.

W tym roku rodziny, które nie mieszkają  razem w jednym domu, nie będą mogły się odwiedzać. W ramach środków ostrożności, które zostały wprowadzone przez władze ZEA rodzinne spotkania, nawet te w domu, muszą być mocno ograniczone. Dlatego iftar, pierwszy uroczysty posiłek po zachodzie słońca, będzie skromniejszy i spędzony w najbliższym kręgu rodzinnym w domu. W restauracjach hotelowych nie będzie można się spotykać, ale można zamawiać gotowe posiłki do domu. Wiele restauracji przygotowuje specjalne iftary z dostawą pod drzwi.

Największą zmianą w całym ramadanie jest to, że meczety będą zamknięte przez cały jego okres. Dystans społeczny, który w czasach rozprzestrzeniającego się koronawirusa trzeba zachować, zmusza muzułmanów do modlitw w domowym zaciszu. Pielgrzymka i odwiedzanie miejsc świętych w Arabii Saudyjskiej jest w tym roku niemożliwe. Muzułmanie, którzy szukają duchowego przewodnictwa mogą uczestniczyć on-line  w seminariach internetowych organizowanych przez meczety i islamskie organizacje edukacyjne. Do tej pory w pobliżu meczetów lub galerii handlowych, a także przed domami wielu rodzin stawiane były namioty z jedzeniem dla potrzebujących. W tym roku niestety nie będzie można rozstawiać takich namiotów. Natomiast rząd ZEA rozwiązał pomaganie biedniejszym w inny sposób i zadbał o to, aby posiłki trafiły do potrzebujących. Wspieranie w tym roku zwaszcza ludzi dotkniętych skutkami pandemii jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej ponieważ kryzys jaki aktualnie przechodzi gospodarka dotyka bardzo wiele osób.

Czy każdy musi pościć?

Wedle emirackiego prawa, każdy, nawet turyści są zobowiązani do przestrzegania zasad dotyczących ramadanu. Czyli jedzenie i picie od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych jest zabronione. Są jednak wyjątki 😉 Dzieci, kobiety w ciąży i starsze, schorowane osoby i dodatkowo w tym roku personel medyczny nie muszą pościć. Mogą pić i jeść, ale dyskretnie, zachowując szacunek dla poszczących.

Wspieranie w tym roku potrzebujących jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej ponieważ kryzys jaki aktualnie przechodzi gospodarka dotyka bardzo wiele osób. Ramadan będzie idealnym momentem, aby taką pomoc zapewnić wszystkim, którzy tego potrzebują.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: