You dont have javascript enabled! Please enable it!

Lato w Dubaju. Czy wakacje to sezon na Emiraty?

Jak wygląda lato w Dubaju?

Wakacje czyli lipiec i sierpień to najgorsze miesiące jakie można sobie wybrać na przylot tutaj do Emiratów. W Dubaju prawie do końca września utrzymuje się ekstremalnie wysoka temperatura w granicach 50 stopni Celsjusza!! Do tego dochodzi wilgotność, która latem jest bliska 100%. Oznacza to, że na zewnątrz jest SAUNA. Można też to nazwać piekarnikiem, piekłem, a wyobrazić sobie możesz tą cudowną pogode wchodząc właśnie do sauny parowej gdzieś na siłowni, albo spróbuj otworzyć piekarnik jak ciasto już się upiekło. To co na Ciebie bucha to dokładnie to samo czego doznasz latem na swojej skórze w Dubaju. Zatem przylatuj, bedzie super w Emiratach prawie cały rok z wyjątkiem lata.

Jakie zagrożenia tu czekają?

Kiedy planujesz wakacje to zwykle starasz się wybrać miejsce, w którym odpoczniesz, zrelaksujesz się, będziesz się dobrze bawić. Nie myślisz o zagrożeniach, a takie niestety czekają na Ciebie w Emiratach w czasie wakacji. I troche ich jest:

  1. Ekstremalne temperatury, które mogą być szkodliwe dla organizmu, szczególnie dla małych dzieci, których systemy termoregulacji nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Ryzyko przegrzania i udaru słonecznego jest znacznie większe w takich warunkach.
  2. Wysoka wilgotność, która w połączeniu z ekstremalnie wysoką temperaturą sprawia że powietrze jest parne, duszne i ciężko się oddycha. Prowadzi to do uczucia dyskomfortu i znacznego obciążenia organizmu.
  3. Zagrożenie odwodnieniem w takich warunkach jest wielce prawdopodobne. Dzieci szczególnie pocą się intensywniej, a organizm traci zwiększoną ilość płynów.
  4. Ograniczenie aktywności na zewnątrz w takich warunkach jest normalne dlatego zarówno Ty jak i małe dzieci będziecie mieli utrudnioną możliwość swobodnej zabawy na zewnątrz.

Tutejsi lekarze często wspominają o ryzyku udaru słonecznego, o tym, żeby latem spędzać czas w klimatyzowanych pomieszczeniach, żeby uważać na dzieci, szczególnie te najmłodsze. Latem znacznie częściej pojawiają się również artykuły w lokalnej prasie o zagrożeniach jakie niosą upały. Tutaj znajdziesz jeden z ostatnich. Pamiętaj bezpieczeństwo dzieci, ich zdrowie i dobre samopoczucie powinny być na pierwszym miejscu.

Jaka temperatura jest wysoka?

Ile to już za dużo dla Ciebie? 35 stopni Celsjusza, a może 40 stopni? A co powiesz na 45 stopni Celsjusza w cieniu? Wiesz jaka była najwyższa odnotowana temperatura w Emiratach w cieniu? W lipcu 2002 roku było to aż 52,1 st C. Tutaj o tym przeczytasz artykuł. Brzmi nierealnie. A jednak mamy tu piekło.

Czy faktycznie jest tak źle?

Jest gorzej. Nie ma możliwości spędzić miło czasu na zewnątrz ponieważ ledwo możesz oddychać. Po minucie na zewnątrz cała się kleisz, skóra jest mokra, okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne są zaparowane i nic nie widzisz.

W moim codziennym życiu tutejsze lato bardzo mi przeszkadza chociażby w prostych czynnościach. Pranie na zewnątrz nie wysycha, a obiektyw aparatu zaparowuje i nie mam możliwości robić zdjęć. Sezon letni to tylko sesje wewnątrz budynków. Wyjście z dziećmi na plaże jest niemożliwe w ciągu dnia bo piasek parzy w stopy, a morze jest bardzo ciepłe, nie dając żadnej możliwości schłodzenia się.

Temperatura odczuwalna jest znacznie wyższa od tej wskazywanej na termometrze

Dlaczego w Dubaju jest tak pusto latem?

Brak tłumów wynika właśne z tutejszych warunków pogodowych. Większość lokali i ekspatów wyjeżdża z kraju, żeby spędzić ten czas w przyjemniejszych warunkach atmosferycznych. A uwierz mi, wszędzie jest lepiej niż tu (i w pozostałych krajach zatoki perskiej).

Rok temu wyjechaliśmy na wakacje w sierpniu do Hiszpanii. Było cudownie mimo, że sierpień to bardzo gorący miesiąc w Andaluzji, ale to powietrze bez dużej wilgotności, przyjemna morska bryza, chłodne morze sprawiły, że ten wyjazd był cudowny. Tak więc wszędzie lepiej niż w Emiratach!

Pamiętaj, że wiele atrakcji turystycznych jest zamknięte w czasie wakacji z powodu upałów. Większość ogródków restauracyjnych w tym czasie również się zamyka. Tłumaczenie, że ktoś lubi ciepło i upały w tym przypadku nie działa. Nie zachęcam do sprawdzenia 🙂

Atrakcyjne okazje z biur podróży

A teraz zastanów się dlaczego jest tyle “okazji”, promocji w czasie wakacji do Emiratów? Często agenci z biur podróży nie mają zielonego pojęcia o czym mówią, nie wiedzą podstawowych informacji o Emiratach. I tak ludzie lądują w RAK (Ras AL-Khaimah to inny emirat, który jest daleko od Dubaju) jako dzielnicy Dubaju przekonani, że Dubaj to stolica kraju. Atrakcyjne ceny i zapewnienia agentów, że będzie super i będzie ciepło, ale przecież to wakacje więc nie może być inaczej wzbudzają zaufanie z jednej strony, a poźniej budzą dezorientacje i wielkie rozczarowanie tym co tu jest na miejscu. Ale przecież trzeba sprzedać wycieczkę, można powiedzieć wszystko byle kupili. Reszta nikogo nie obchodzi. 

Sprawdź wszystko zanim wykupisz taką wycieczkę z biura podróży nawet w innym terminie.

Jeśli marzysz o przylocie do Emiratów, o wakacjach w Dubaju czy Abu Dhabi i ma to być twoja wielka podróż to wybierz inny termin! Zima to najlepszy czas, tu jest cieplutko, poleżysz na plaży cały dzień, spokojnie bez pośpiechu pozwiedzasz. Wtedy spędzisz ten czas korzystając w pełni ze swojego urlopu odpoczywając i dobrze się bawiąc na zewnątrz. Odwiedzisz wszystkie wybrane przez siebie atrakcje z przyjemnością i spokojem bez pośpiechu szukania czegokolwiek z klimatyzacją.

Ktoś powie, że urlop ma tylko w tym terminie, że da rade… ale czy o to chodzi, żeby dać radę? Czy żeby odpocząć i cieszyć się urlopem? Ja zmieniłabym kierunek 🙂 I tobie też tak radzę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: