You dont have javascript enabled! Please enable it!

Powrót dzieci do szkoły w Emiratach

Jak wygląda system szkolnictwa w Emiratach? Czy wszystkie dzieci wracają do szkoły? Jakie zasady będą teraz w czasie pandemii obowiązywać?

Ogólnie o edukacji w Emiratach

System szkolnictwa w Emiratach jest zupełnie inny od tego w Polsce. Dla rezydentów mieszkających w Zjednoczonych Emiratach Arabskich szkoły są prywatne i bardzo drogie (nawet jak na tutejsze zarobki), jeśli dziecko ma pójść do dobrej szkoły. Ceny oscylują od 30 do 70 tysięcy złotych rocznie za pierwsze lata nauki, a potem z roku na rok ceny wzrastają. Najpopularniejsze są szkoły brytyjskie i amerykańskie. W brytyjskim systemie nauki, dzieci zaczynają szkołę w wieku 3 lat, natomiast w amerykańskim – rok później. Dzieci do szkół chodzą w mundurkach, za które trzeba dodatkowo zapłacić ok 1,5 tyś złotych. Żłobki i przedszkola również są bardzo drogie i średnio kosztują 35 tysięcy złotych za rok. W tutejszych szkołach dzieci mają 3 semestry i wakacje międzysemestralne, plus zmniejszoną ilość zajęć w czasie całego ramadanu. To daje bardzo dużo wolnego w czasie roku szkolnego. Takie oficjalne wakacje trwają zazwyczaj od końca czerwca do końca sierpnia. W tym roku dzieci rozpoczynają tu naukę w niedzielę 30 sierpnia. To są największe różnice w systemie szkolnictwa. Oczywiście istnieją szkoły państwowe, bezpłatne tylko dla Emiratczyków, ale one są prowadzone tylko w języku arabskim.

Jak wyglądała nauka w czasie pandemi COVID-19?

Szkoły w Emiratach zostały zamknięte w marcu do końca roku szkolnego. Od trzeciego trymestru prowadzone były zajęcia on-line. Dla mnie osobiście nie była to łatwa sprawa, z dnia na dzień stałam się nauczycielką dla swoich dzieci bez żadnych kwalifikacji i przygotowania. Pewnie większości mam nie było łatwo odnaleźć się w roli nauczycielki, zwłaszcza kiedy ma się małe dzieci i mnóstwo innych obowiązków. Łatwo możesz się domyślić, jak nasze lekcje wyglądały przy dwójce maluchów, z czego młodszy również potrzebował uwagi. Do tego doszła jeszcze kwestia finansowa, bo opłaty za szkołę nie zostały obniżone, a ceny są bardzo wysokie. 

Jakie zmiany zostaną wprowadzone w związku z COVID-19?

Ministerstwo Edukacji opracowało zalecenia i przepisy jakie należy przestrzegać w szkołach. Każda ze szkół musi się dostosować do nowych wymagań, tak aby zapewnić wszystkim, nauczycielom, pracownikom i dzieciom maksimum bezpieczeństwa. Obowiązkowe maseczki dla dzieci, nauczycieli i pracowników, kontrola temperatury przed wejściem, dystans społeczny oraz regularny program czyszczenia pomieszczeń to tylko niektóre z kluczowych zaleceń.

Dyrektorzy szkół mogli zdecydować jaki model nauki zostanie w danej szkole wprowadzony. Możliwości było kilka. Uczniowie będą mogli przychodzić codziennie na zajęcia jak wcześniej, albo tylko na pół dnia, albo co drugi dzień lub tydzień, albo kontynuować naukę on-line. Możliwa także jest kombinacja tych modeli. O wyborze konkretnego modelu przez dyrekcję szkoły, każdy rodzic musiał zostać poinformowany do 30 lipca.

Ministerstwo Edukacji poinformowało oficjalnie także o tym, że szkoły nie muszą oferować zniżek. Opłaty mogą pozostać takie same, mimo ewentualnego nauczania w domu.

Każdy z rodziców mógł zadecydować czy chce żeby dziecko wróciło do szkoły czy jednak ma kontynuować naukę on-line. Zdecydowana większość rodziców wybrała pierwszą możliwość.

Jakie środki ostrożności zostały wprowadzone w szkołach?

  • Nauczyciele, pracownicy, a także uczniowie powyżej 12 roku życia muszą zrobić test na koronawirusa przed przyjściem do szkoły
  • Przed wejściem do budynku szkoły każdy będzie miał sprawdzaną temperaturę termometrem bezkontaktowym
  • Wszyscy muszą nosić maseczki z wyjątkiem dzieci poniżej 6 roku życia (albo osoby z zaleceniem od lekarza, że nosić ich nie powinny)
  • Dystans społeczny (1,5 metra) musi być zachowany cały czas. Dlatego dzieci zostały pogrupowane do mniejszych klas (maksymalnie 15 osobowych), a najmłodsze dzieci do 10 osobowych
  • Place zabaw pozostaną zamknięte, a zajęcia sportowe, plastyczne i muzyczne nie będą się odbywać
  • Łazienki, poręcze, klamki, włączniki światła muszą być czyszczone co godzinę
  • Dzieci przed rozpoczęciem zajęć w szkole powinny być w kraju co najmniej 14 dni, dlatego wakacje na ostatnią chwilę były niemożliwe
  • Uczniowie szkół średnich wrócą do szkoły 4 tygodnie później

W jakim przypadku nie można pojawić się w szkole?

Kiedy dziecko lub pracownik szkoły ma symptomy podobne do objawów koronawirusa nie może przyjść do szkoły. Są to następujące symptomy:

 

• Gorączka (37,5 C lub więcej)
• Kaszel
• Ból ciała
• Zmęczenie
• Duszność
• Ból gardła
• Katar
• Biegunka
• Nudności
• Ból głowy
• Utrata zapachu lub smaku

Czyli jeśli ktoś jest przeziębiony, dziecko, pracownik lub nauczyciel do szkoły pójść nie może.

Co jeśli koronawirus zostanie potwierdzony u kogoś w szkole?

Jeśli wśród uczniów lub personelu zostaną wykryte przypadki zachorowań na COVID-19 (dwa lub więcej) szkoła zostanie tymczasowo zamknięta. Dzieci powrócą do nauczania on-line na jakiś czas. Wszystko zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej oraz od ilości zachorowań.

Osobiście uważam, że nauczanie w domu przez rodziców bez kompetencji jest trudne i dla dziecka, i dla rodziców. Dzieci potrzebują kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami. Więcej się uczą będąc w szkole. Dodatkowo zawierają przyjaźnie i lepiej się rozwijają. Mam nadzieję, że dzięki zastosowaniu wielu środków zapobiegawczych, koronawirus szybko nie pojawi się w szkołach i dzieci będą mogły kontynuować naukę normalnie.

A Ty co sądzisz na ten temat? Czy home schooling to dobre rozwiązanie w tych czasach?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: