Czego turysta nie może robić na wakacjach w Dubaju?
Bezpieczne wakacje w Dubaju niekoniecznie oznaczają poczucie bezpieczeństwa bo Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj jeden z najbezpieczniejszych na świecie. Abu Dhabi od 8 lat jest najbezpieczniejszym miastem świata. Praktycznie nie ma tu przestępczości. Możesz zostawić rower, telefon, torebkę na ławce w parku lub przed kafejką i nic się nie stanie. Surowe przepisy prawa skutecznie zniechęcają potencjalnych złodzieji do kradzieży.
Emiraty od lat przyciągają turystów z całego świata, ale duża część z nich nie wie, że są rzeczy których robić tu nie wolno, a które są normalne dla Europejczyków. Przeciętny turysta o wielu z nich może nie pomyśleć, że są tu nielegalne. Co więcej ta lista jest całkiem spora.
- Fotografowanie, relacjonowanie na instagranie i innych kanałach SM oraz nagrywanie/filmowanie osób bez ich zgody nawet w miejscach publicznych jest tutaj zabronione. W Emiratach dbają bardzo o ochrone wizerunku osobistego, a za jego naruszenie grozi nawet więzienie i bardzo wysokie kary finansowe do 500 000 dirham (ponad pół miliona złotych). Dlatego często pokazuję na swoich relacjach “puste” miejsca, nie dlatego, że nikogo nie ma tylko przez tutejsze prawo 😉
- Filmowanie wypadków lub ich relacjonowanie. Absolutnie jest to zakazane i również grozi więzieniem i karami finansowymi. Nie nagrywaj nawet dla siebie takich rzeczy bo będą kłopoty jeśli policja to zobaczy.
- Rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji w sieci również jest karane od 100 000 dirham do roku więzienia. Dlatego warto sprawdzić wiarygodność przed publikacją.
- Pokazywanie fuck’a, środkowego palca jako “brzydki gest” komuś lub w wiadomości prywatnej jako ikonka czy zdjęcie jest tutaj surowo karane.
- Nie wolno nikogo obrażać czy to w wiadomości prywatnej czy w komentarzu na instagramie. Tu każdy ponosi odpowiedzialność za napisane słowa. Oskarżanie nieuzasadnione ma poważne konsekwencje. Dlatego hejt tutaj nie istnieje, nikt nie chciałby płacić 500 000 dirham kary za to.
- Przeglądanie telefonu współmałżonka czy szpiegowanie jakimś programem jest surowo karane. Chyba mało kto o tym wie. Za sprawdzanie telefonu bez czyjejś zgody możesz dostać od 250 000 dirham kary, a nawet więzienie. Za zainstalowanie programu szpiegowskiego grozi grzywna od 150 000 dirham.
- Udostępnianie różnego rodzaju zbiórek, akcji charytatywnych, namawianie do wpłat na różne organizacje jest tutaj nielegalne i grozi ogromnymi karami finansowymi.
- Prowadzenie samochodu pod jakimkolwiek wpływem alkoholu jest zabronione. W Dubaju, zresztą w całych Emiratach nie ma żadnej toleracji alkoholowej. Piłeś nie jedź – proste!!
- Trzeba uważać na przywożone leki. Niektóre z nich dostępne w Polsce bez recepty są tutaj nielegalne jak słynny syrop na kaszel z codeiną w składzie. Poproś lekarza, jeśli nie jesteś pewny, czy możesz przywieść swoje leki tutaj o zaświadczenie, że musisz je brać.