You dont have javascript enabled! Please enable it!

Jak zostać Emiratczykiem?

Prawo w Emiratach właśnie uległo zmianie bo 30 stycznia 2021 roku sheikh Mohammed bin Rashid ogłosił, że obcokrajowcy mogą uzyskać emirackie obywatelstwo. Jak to zrobić? Czy obywatelstwo jest dostępne dla każdego?

Zjednoczone Emiraty Arabskie ostatnimi czasy stają się coraz bardziej atrakcyjne. Nie dość, że to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie, z najbardziej luksusowymi miejscami na świecie, to także coraz bardziej “europejski” pod względem prawa i to z możliwością uzyskania obywatelstwa. Wszystko po to, aby zachęcić jak najwięcej osób do zamieszkania tutaj na dłużej, a nawet na stałe.

Być Emiratczykiem…

Jeszcze kilka lat temu, bez pracy, a tym samym bez wizy mogłeś tu przylecieć tylko na wakacje. Żeby móc tu mieszkać, kiedyś musiałeś mieć tu prace. Od niedawna możesz jednak pracować zdalnie i mieszkać w wymarzonym Dubaju jeśli spełniasz odpowiednie warunki. Pisałam o tym tutaj (kliknij). Teraz możesz zostać Emiratczykiem.

Największym atutem możliwości posiadania emirackiego obywatelstwa jest to, że nie trzeba zrzekać się dotychczasowego paszportu. Możesz posiadać go równolegle ze swoim. Ten zapis jest kluczowy. Daje Ci mnóstwo możliwości i żadnych ograniczeń.

Kto może zostać Emiratczykiem?

Wykwalifikowani specjaliści z różnych dziedzin, eksperci, którzy muszą spełnić określone wymagania. Jest kilka kategorii grup zawodowych, z których osoby mogą ubiegać się o obywatelstwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

  1. INWESTORZY, którzy muszą posiadać własność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  2. LEKARZE I SPECJALIŚCI, którzy muszą specjalizować się w dziedzinie nauki uważanej za wyjątkową przez tutejsze władze. Konkretna osoba musiałaby osiągnąć sukces, i wnieść coś odkrywczego/ważnego np. do badań nad czymś, mając jednocześnie minimum 10 lat doświadczenia zawodowego. Musi ona należeć także do prestiżowych organizacji i grup międzynarodowych.
  3. NAUKOWCY, którzy muszą być aktywnymi uniwersyteckimi badaczami lub badaczami w prywatnym ośrodku badawczym z co najmniej 10-letnim stażem. Muszą być laureatem nagrody międzynarodowej lub posiadać grant badawczy. Wymagane jest także posiadanie rekomendacji od prestiżowych organizacji międzynarodowych.
  4. UTALENTOWANE OSOBY, które muszą mieć opatentowane wynalazki zarejestrowane przez Ministerstwo Gospodarki i Handlu lub podobną jednostkę. Powinni mieć także list polecający z ministerstwa.
  5. INTELEKTUALIŚCI, ARTYŚCI I TWÓRCY, którzy muszą mieć jedną lub więcej międzynarodowych nagród w swojej dziedzinie oraz list polecający od ministerstwa. 

Członkowie rodziny osób, które otrzymają obywatelstwo emirackie, współmałżonek i dzieci również otrzymają obywatelstwo.

Jak wyglądało to wcześniej?

Do tej pory obywatelstwo emirackie przyznawane było dzieciom Emiratczyków. Otrzymywały je po ojcu. Po matce, dziecko mogło się ubiegać o paszport po osiągnięciu pełnoletności. Natomiast kobiety wychodzące za mąż za Emiratczyka, żeby dostać obywatelstwo musiały dostać zgodę męża i musiały się zrzec swojego dotychczasowego paszportu.

To są ogromne zmiany. Kolejne już zmiany w ostanim czasie (o poprzednich zmianach w prawie pisałam tutaj). Zmiany moim zdaniem na lepsze. Fajnie, że zasłużone osoby będą mogły cieszyć się przywilejami jakie są dostępne tylko dla Emiratczyków. Te osoby zostaną docenione przez kraj, dla którego wniosły wiele dobra czy jako lekarze, naukowcy, artyści czy inwestorzy. Przyczyniali się przez lata do wzmocnienia pozycji kraju na wielu płaszczyznach, dzięki czemu wszystkim tutaj żyje się lepiej, bezpieczniej i wygodniej. 

Brawa dla tutejszego rządu, że docenia obcokrajowców!!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: