You dont have javascript enabled! Please enable it!

Zniesienie covidowych obostrzeń

Jakie obostrzenia zostały zniesione? Jakie obowiązują? Czy trzeba nosić maseczki? Czy potrzebne są testy PCR podróżującym? Co z granicą między Dubajem, a Abu Dhabi?

W całych Emiratach nastąpiła aktualizacja przepisów dotyczących wielu covidowych obostrzeń. Dotyczy ona wszystkich, zarówno turystów, rezydentów jak i mieszkańców Emiratów. Nowe regulacje  prawne dotyczą noszenia maseczek, kwarantanny, testów PCR dla podróżujących oraz mówią o tym jak postępować w przypadku kontaktu z chorą osobą.

Znika granica między Dubajem, a Abu Dhabi!

W ciągu ostatnich dwóch lat granica pomiędzy Dubajem, a Abu Dhabi utrudniała swobodne przemieszczanie się pomiędzy emiratami. Trzeba było pokazywać zielony status w aplikacji Al Hosn lub świeże testy PCR i certyfikaty szczepień, aby wjechać do stolicy kraju. Od 28 lutego granica została zniesiona (ale to nie jest pierwszy raz kiedy ją znoszono w przeciągu tych dwóch lat), a każdy kto wjeżdża do Abu Dhabi nie musi niczego okazywać. Niepotrzebne są testy PCR, certyfikaty szczepień ani zielony status w aplikacji Al Hosn. To duże ułatwienie dla podróżujących i przede wszystkim oszczędność czasu przy wjeździe do Abu Dhabi.

Czy to oznacza, że aplikacja Al Hosn jest niepotrzebna?

Nic bardziej mylnego. W Abu Dhabi nadal jest wymagana jeśli chcesz korzystać z atrakcji turystycznych. Wchodząc do galerii czy do restauracji nadal muszę pokazywać zielony status w aplikacji Al Hosn. Oznacza to tyle, że muszę mieć świeży test PCR (14 dniowy) i być w pełni zaszczepiona. Turyści odwiedzający Abu Dhabi albo muszą ściągnąć sobie tą aplikację i tam się zarejestrować, albo muszą pokazać test PCR i certyfikat szczepień przy wejściu do danej atrakcji.

Czy podróżujący do Emiratów muszą robić testy przed lotem?

W Całych Emiratach zaszczepieni podróżujący nie muszą robić testów PCR, aby tu przylecieć. Wystarczy okazać przy check-in certyfikat szczepień.

Nieszczepieni podróżujący muszą przed lotem zrobić test PCR ważny 48 godzin albo okazać certyfikat ozdrowieńca.

System zielonej listy krajów został zniesiony, a także kwarantanna dla przylatujących.

Co z maseczkami? Są obowiązkowe?

Maseczki nosimy tylko w pomieszczeniach zamkniętych (w galeriach, hotelach, restauracjach, parkach rozrywki, muzeach itp.). Nie trzeba już ich nosić na świeżym powietrzu. To jest ogromna zmiana, na która wszyscy czekaliśmy, nadciąga lato i cudownie, że nie trzeba nosić już maseczek. 

Co w przypadku kontaktu z osobą, która ma pozytywny PCR?

Kwarantanna ani izolacja już nie obowiązują jeśli nie ma się żadnych objawów. W Abu Dhabi dodatkowo trzeba robić testy przez 5 dni jeśli miało się kontakt z chorym. W Dubaju nie ma takich wymagań.

Osoba chora w Dubaju musi się poddać domowej kwarantannie, która trwa 10 dni. Natomiast w Abu Dhabi postępowanie zależy od przebiegu objawów i wyników kolejnych testów. Poniżej schemat postępowania.

Zmiany w regulacjach dotyczących zniesienia covidowych obostrzeń ogromnie mnie ucieszyły. Wreszcie możemy planować wakacje bez większego stresu. Zielona lista krajów zniknęła, kwarantanna po przylocie także. Najwyższy czas, żeby sobie gdzieś polecieć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: