You dont have javascript enabled! Please enable it!

Niezaszczepiony? Nigdzie nie pójdziesz

Podział społeczeństwa czy walka o bezpieczeństwo? Jakie ograniczenia zostały wprowadzone? Co z prawami człowieka?

W Abu Dhabi wprowadzono nowe przepisy ograniczające swobodne korzystanie z przestrzeni publicznej dla osób niezaszczepionych. Od piątku 20 sierpnia 2021 roku do ogromnej liczby miejsc nie będą mogły wejść osoby bez pełnej dawki szczepień, w tym turyści. Dodatkowo zmieniła się też procentowa ilość osób mogąca przebywać w danym miejscu.

Lista miejsc jest długa:

 1. Galerie handlowe,
 2. Centra rozrywki,
 3. Parki rozrywki,
 4. Muzea,
 5. Kina,
 6. Wystawy sztuki,
 7. Restauracje,
 8. Kawiarnie,
 9. Kluby sportowe,
 10. Siłownie,
 11. Spa,
 12. Eventy sportowe,
 13. Eventy rozrywkowe,
 14. Eventy korporacyjne,
 15. Wesela

Każda osoba przebywająca w Abu Dhabi, aby móc korzystać z przestrzeni publicznej zobowiązana jest do przedstawienia zielonego statusu w aplikacji Al Hosn. Bez niego nie będzie można nigdzie wejść (z wyjątkiem wolnostojących aptek i sklepów spożywczych). Aby mieć zielony status w aplikacji trzeba mieć ważny test PCR oraz być zaszczepionym dwiema dawkami szczepionki, gdzie po drugiej dawce musi upłynąć okres co najmniej 28 dni. Dodatkowo po upłynięciu 6 miesięcy od ostatniej dawki szczepienia trzeba przyjąć kolejną przypominającą.

Informacje o tym pojawiły się w mediach już dużo wcześniej, aby dać czas osobom, które jeszcze swoich dawek szczepień nie przyjęły, aby zrobiły to jak najszybciej. Spóźnialscy, albo niechętni będą musieli zastosować się do obowiązującego prawa i zrezygnować z życia w przestrzeni publicznej.

Co z osobami, które nie mogą przyjąć szczepionki?

Jeśli z powodów medycznych ktoś nie może przyjąć szczepień, musi posiadać certyfikat medyczny zwalniający ze szczepień od lekarza, który okresowo trzeba aktualizować. Wtedy taka osoba musi robić test PCR co 7 dni aby utrzymać zielony status w aplikacji Al Hosn.

Czy społeczeństwo się podzieliło?

Nie, w Emiratach nie ma żadnych ruchów antyszczepionkowych. Nie ma też żadnych protestów w tym, czy innym temacie. Władze stawiają sprawę jasno. Nikt nie jest też zmuszany do mieszkania tutaj. Zawsze można wrócić do swojego kraju, jeśli dana osoba nie zgadza się z tutejszym systemem i przepisami. 

Jak wyglądają przepisy dotyczące przylotu do Abu Dhabi, obowiązujące od 15 sierpnia pisałam tutaj

10 komentarzy

 • Maju

  Dzień dobry,

  Czy orientuje się Pani jak jest z osobami niezaszczepionymi które przybywają do Abu Dhabi obecnie?
  Czy po wykonaniu testu PCR na lotnisku otrzymują oni status “zilony” i jeżeli tak to na jak długo?

  Z góy dziękuję za informację.

  Pozdrawiam, Maju

  • Kinia

   Niestety nie mam dobrej informacji, zielony status dostaje się po zaistalowaniu certyfikatow szczepien i testu PCR zgodnie z instrukcja załączoną w artykule. Nic w tej kwestii się nie zmieniło. Abu Dhabi rządzi się swoimi prawami i tylko zaszczepione osoby (w tym turyści i przylatujący członkowie rodziny) mogą swobodnie korzystać z przestrzeni publicznej.
   Pozdrawiam

 • Monika

  Ale super ! Wszędzie tak powinni zrobić żeby zaprzestać tego wirusa , a nie zostawiają ludziom własny wybór i wirus mutuje i przez takie bezmyślne innych zachowanie będziemy w tym tkwić któż to wie ile lat .

  • Kinia

   W Emiratach trzeba się zastosować do obowiązującego prawa albo wyjechać. Wybór jest choć trochę w innym kontekście. Większość społeczeństwa na dzień dzisiejszy jest zaszczepiona.

 • a.lka_

  Świetny blog, kopalnia wiedzy. Jako że jestem na kilka miesięcy przed wyjazdem do pracy czytam z zapartym tchem. Czy wybiera się Pani może na Expo Dubai?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: