You dont have javascript enabled! Please enable it!

Ramadan 2021 – wielkie zmiany

Ramadan w tym roku będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Zjednoczone Emiraty Arabskie zmieniają się, rozluźniają przepisy obowiązującego prawa, dzięki czemu mieszkańcy i turyści nie będący muzułmanami poczują się swobodniej w tym wyjątkowym czasie.

Co to takiego RAMADAN?

Ramadan to najważniejszy okres w roku dla wszystkich muzułmanów. Trwający ok 30 dni czas modlitwy, oczyszczenia duszy, umysłu i ciała zbliża do Boga. To też czas dawania wypełnionego dobrymi uczynkami i dzielenia się z bliźnim wszystkim. Muzułmanie poszczą przez cały ten czas od wschodu do zachodu słońca powstrzymując się przy tym od jedzenia, picia, palenia i współżycia.

W tym roku Ramadan rozpoczął się 13 kwietnia i potrwa ok 30 dni. Wszystko uzależnione jest od fazy księżyca dlatego co roku rozpoczyna się ok 10 dni wcześniej. Za rok Ramadan wypadnie na początku kwietnia.

Ramadan ogólne informacje

Tutaj przeczytasz więcej informacji na temat samego Ramadanu.

Czego nie wolno robić w czasie Ramadanu?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyznawcy innych wiar muszą uszanować ten szczególny okres dla muzułmanów i przystosować się do reguł panujących w tym czasie. Dlatego nie wolno (pod groźbą grzywny do 2000 zł i więzienia) pić, jeść, palić, żuć gum w miejscach publicznych. Czyli wychodząc na spacer po Marinie, czy będąc na pokazie fontann pod Burj Khalifa, w ciągu dnia nie można napić się wody. Dzieci, kobiet w ciąży czy starszych schorowanych osób to nie dotyczy i mogą jeść i pić na spacerach.

Do tej pory duża część restauracji była albo zamknięta w ciągu dnia, albo zasłonięta kotarami, czy też odgrodzona. Wyglądało to tak jak na zdjęciu poniżej. Utrudniało to codzienność.

Jakie zmiany zaszły w tym roku?

Tegoroczna zmiana zaskoczyła większość mieszkańców bo raczej nikt się nie spodziewał takiego rozluźnienia panujących tu zwyczajów. To kolejny krok wielkich zmian (o poprzednich przeczytasz tutaj)  jakie władze Emiratów wprowadziły w ostatnim czasie. Kraj staje się bardziej “europejski” co bardzo cieszy ekspatów, tym bardziej, że są większością w tym kraju.

Kilka dni przed tegorocznym Ramadanem Departament Kultury i Turystyki w Abu Dhabi wydał oświadczenie, że restauracje mogą funkcjonować normalnie w ciągu dnia bez instalowania kotar czy parawanów. Tutaj znajdziesz artykuł na ten temat. Takie samo oświadczenie wydał Departament Rozwoju Gospodarczego Dubaju. Tutaj znajdziesz informacje na ten temat. Teraz w czasie Ramadanu można spokojnie zjeść i napić się w restauracjach czy kafejkach, których jest mnóstwo wszędzie. Dla wyznawców innych wiar jest to duże ułatwienie w codziennym życiu, a dla turystów większa swoboda na wakacjach podczas zwiedzania.

Co myślisz o tych zmianach? Przyjechałabyś na wakacje w czasie Ramadanu? Daj znać w komentarzu.

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: