You dont have javascript enabled! Please enable it!

Życie Kobiety w Dubaju

Ogólnie wizerunek Kobiety w państwach arabskich kojarzy się z posłuszeństwem wobec mężczyzny. Uważa się, że Kobiety w Zjednoczonych Emiratach Arabskich są uzależnione od męża i bez jego zgody absolutnie niczego nie mogą, nawet wyjść same na zakupy do galerii. Tymczasem życie Kobiety w Dubaju wygląda zupełnie inaczej. Inaczej niż możesz to sobie wyobrazić! 

Rzeczywistość jest zupełnie inna

Czy muszę chodzić w abaji albo czy muszę zakrywać włosy na co dzień? To chyba jedno z najczęściej pojawiających się pytań, co osobiście doskonale rozumiem. Kilka lat temu sama nad tym się zastanawiałam 😉 Otóż nikt kobiet tutaj nie zmusza do noszenia abaji czy zakrywania włosów, jedynie muzułmanki z powodów religijnych ją noszą. Kobiety w Dubaju mogą ubierać się tak jak chcą. Szorty czy sukienki to normalny, codzienny strój wśród mieszkanek i turystek. Czasami niektóre dziewczyny aż przesadzają w długością, a w zasadzie jej brakiem. Poszanowanie tutejszej kultury swoim ubiorem na pewno jest bardzo mile widziane, jednak masz dowolność. Kiedy wybierasz się na wycieczkę do słynnego Wielkiego Meczetu Sheikha Zayeda w Abu Dhabi dostaniesz przed wejściem, zupełnie bezpłatnie, abaje na czas zwiedzania. Nie trzeba się martwić nieodpowiednim strojem.

Przywileje dla kobiet

Kobiety mogą czuć się bardzo komfortowo dzięki wielu przywilejom. W metrze są osobne przedziały tylko dla kobiet, a w autobusach są wydzielone specjalne strefy. Taksówki w kolorze różowym są prowadzone przez panie i dedykowane kobietom. We wszystkich urzędach są osobne stanowiska dla kobiet oraz osobne poczekalnie dla nich. To samo dotyczy szpitali, banków czy poczty. Plaże publiczne mają wydzielone części przeznaczone tylko dla kobiet. Siłownie również mają wydzieloną część lub całe są przeznaczone tylko dla pań. Wszystko po to, aby kobiety czuły się tutaj komfortowo. Wieczorami tętni życie nocne, gdzie tzw. “ladies night” trwają cały tydzień i kobiety mogą cieszyć się swoim towarzystwem nie płacąc za drinki, w określonych godzinach, w hotelowych restauracjach czy klubach. Tego mężczyźni mogą pozazdrościć 😉 No i jeszcze jedna kwestia, to mężczyźni nie mogą pojawić się w wielu miejscach, a nie odwrotnie.

Czy to nie jest fajne? Dla mnie to super sprawa, jako kobieta, czuję się tutaj naprawdę wyjątkowo. Mogę, ale wcale nie muszę korzystać z tych wszystkich przywilejów. 

Kariera Emiratek

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w ZEA dużo kobiet Emiratek prężnie rozwija swoją karierę zawodową i pracuje we wszystkich sektorach gospodarki, w ministerstwie, w sektorze publicznym, a rząd wspiera działalność swoich rodaczek. Rodzina także wspiera młode kobiety, które po studiach chcą pracować. Mężowie są dumni ze swoich żon, które coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze. Emiraty pod względem poszanowania kobiet pod tym względem wybiły się na pierwsze miejsce spośród innych krajów  Zatoki Perskiej.

Lokalny standard życia

W Emiratach, wśród lokalnych kobiet panuje kultura wzajemnego wspierania się. Mogą one liczyć na siebie i na pomoc wszelkiego rodzaju. W codziennym życiu rodzinnym zwykle pomaga im cały sztab ludzi od sprzątaczek, niań po kierowców, kucharzy i ogrodników i to jest normalne. Często nie muszą martwić się o pieniądze. Dzięki nim kupują sobie spokój i brak zmartwień o codzienne przyziemne rzeczy takie jak porządek czy obiad. Mogą sobie kupić piękne rzeczy, ubrania, biżuterię, samochody. Zazwyczaj Emiratki są stałymi klientkami największych domów mody w tutejszych galeriach. Taki standard życia dla lokalnych kobiet jest powszechny. 

Oczywiście standard życia dla każdej z nas jest inny. Dla mnie coś luksusowe okazać się może powszednim dla lokalnej kobiety. Tak samo dla innej ekspatki czy emigrantki z Filipin coś luksusowego jest dla mnie zwyczajne. Wszystko zależy od tego na ile możesz sobie pozwolić i jakie masz potrzeby. Każda kobieta żyjąca w tym kraju widzi jego wady i zalety i dla każdej będą one inne.

Kobietom w Emiratach żyje się dobrze. Mi żyje się dobrze, lepiej niż w Polsce. Czuję się też tutaj bezpieczniej. Oczywiście jak wszędzie na świecie są przypadki, że kobieta wiedzie nieszczęśliwe życie, że źle trafiła, że jest bita i ma wielkie ograniczenia. Nigdzie nie jest tylko różowo. Tu na pewno też nie.

A teraz przyznać się, kto myślał, że kobiety w Dubaju, Emiratki, nic poza słuchaniem się męża i siedzeniem w domu nie mogą?

8 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: