You dont have javascript enabled! Please enable it!

Fakty i mity o Emiratach część 2

Zapraszam na kolejną część z cyklu ” Fakty i Mity o Emiratach”. Znajdziesz tu kilka ciekawostek, kilka faktów i kilka mitów dotyczących życia w Emiratach.

Temperatury są ekstremalnie wysokie

Prawda jedynie po części. Temperatury aż tak bardzo nie przeszkadzają, najgorsza jest tu wilgotność, która właśnie latem jest nie do wytrzymania. Wychodzisz na zewnątrz i bucha na Ciebie gorące, wilgotne powietrze!! Okulary, czy to przeciwsłoneczne czy korekcyjne, w sekundę są zaparowane, woda skrapla się  po chwili na skórze i ledwo oddychasz. Możesz to sobie wyobrazić jakbyś siedział w saunie. Tylko tutaj tak jest przez 3 miesiące non stop. Zdarza się, że temperatura na zewnątrz wynosi 42 C w cieniu, a odczuwalna to 60 C!!!! Wszystko przez tą wilgotność (nawet 80-90%). Nie polecam spędzania wakacji w Emiratach bo ciężko odpoczywać na plaży w takich warunkach pogodowych, a wiem, że ceny promocyjne kuszą. Warto to rozsądnie przemyśleć. Na zdjęciu poniżej to nie deszcz na oknach tylko krople porannej wilgotności. Zwróć uwagę też na temperaturę odczuwalną w nocy (51 C tu akurat w sierpniu) bo za dnia bywa znacznie wyższa!!

Jest mało bezpiecznie

Totalny mit. Abu Dhabi jest jednym z najbezpieczniejszych miast na świecie!! Trzy razy z rzędu zajęło pierwsze miejsce właśnie w tej kategorii. Bardzo niska przestępczość wpływa na ogólne poczucie bezpieczeństwa w mieście. Do tego stopnia, że wychodząc gdziekolwiek nie muszę się martwić o swoją torebkę czy inne rzeczy pozostawione na wózku gdzieś na zewnątrz kiedy idę z chłopcami się bawić na placu zabaw albo do łazienki. Wiele razy zostawiłam telefon na ławce czy portfel na ladzie sklepu i wszystko czekało w tym samym miejscu. Tu nikt niczego Ci nie ukradnie. Nikt nie zaczepia. Czasem jak na basenie hotelowym lub na plaży zostawimy zabawki to kolejnego dnia czy nawet kilka dni później one nie zgubią się. Także wybierając się na wakacje do Emiratów czy do Abu Dhabi czy do Dubaju możesz się czuć totalnie bezpiecznie nawet podróżując jako samotna kobieta 😊

Drogie taksówki

Mit. Tutaj ceny taksówek w porównaniu z cenami w Warszawie są dużo niższe. Za samo „trzaśnięcie drzwiami” płaci się 5 zł. Jeden kilometr kosztuje 1,60 zł, a najniższa kwota jaką trzeba zapłacić za kurs, który latem często jest bardzo krótki, nawet do hotelu obok, wynosi 12 zł. Im dalej się jedzie, tym opłata za przejechany km się zmniejsza. Zdarza się niestety, że taksówkarz nie wie gdzie znajduje się miejsce, do którego chcę pojechać. Lepiej jest się upewnić czy wie na pewno zanim się wsiądzie albo można samemu pokierować mapą w telefonie. W Abu Dhabi jest jedna korporacja taksówek i uber, tak samo jest w Dubaju. Taksówki, które są na lotnisku mają dokładnie taką samą taryfę jak inne taksówki, jedyna różnica to taka, że są one z napisem Airport i za trzaśniecie drzwiami płaci się 20 albo 25 zł. Ciekawostką jest to, że taksówka z lotniska, która przewozi pasażerów gdzieś do miasta nie może zabrać pasażerów nowych na lotnisko i odwrotnie. Taksówki najlepiej złapać pod hotelem, pod galerią albo na ulicy, machając ręką. Najczęściej kierowcami taksówek są panowie, ale dużo jeździ też kobiet.

Dubaj to stolica zakupów Bliskiego Wschodu

To prawda. Dubaj jest rajem dla turystów, którzy przyjechali tu również na zakupy. Oprócz tradycyjnych souq’ów, które są takimi targowiskami, na których można, a nawet trzeba zawalczyć o niższą cenę, znajdziesz tu największe galerie handlowe. Dubai Mall jest tak dużą i różnorodną galerią, że wciąż nie zwiedziłam całej mimo wielokrotnych wizyt. Kupisz tu absolutnie wszystko. Mało tego, wielu najsłynniejszych projektantów świata, projektuje kolekcje limitowane, które są dostępne tylko w tym rejonie. Także normą jest zobaczyć na wystawie piękną abaję od Diora 😊.

Kobiety mają przywileje

Jest to prawda. W całych Emiratach kobiety mają przywileje. W Dubaju w metrze kobiety mają osobne przedziały (metro jest tylko w Dubaju). W autobusach (całe Emiraty) również są miejsca przeznaczone tylko dla kobiet. Taksówki w kolorze różowym są dedykowane tylko kobietom i są prowadzone przez panie taksówkarki. A wszystko po to, żeby kobiety czuły się tutaj bardzo komfortowo. We wszystkich urzędach są osobne stanowiska obsługi dla pań i poczekalnie dla nich. To samo dotyczy szpitali czy poczty, na których są osobne poczekalnie dla kobiet i mężczyzn. Plaże publiczne mają wydzielone części przeznaczone tylko i wyłącznie dla kobiet. Kluby fitness również, nawet siłownie lokalne, tak jak w moim bloku, mają kilka godzin w tygodniu przeznaczone tylko dla kobiet. Całe mnóstwo przywilejów 😊 Czy to nie jest fajne?? Mi osobiście się to bardzo podoba i uważam, że jest to super sprawa.

Sokół to najbardziej prestiżowy prezent dla Emiratczyka

Akurat to prawda. Sokół w Emiratach to symbol patriotyzmu, siły, piękna i nieokiełznania. Sokoły, to obok psów przewodników, jedyne zwierzęta wpuszczane na pokład samolotu, które latają biznes klasą ze swoim własnym paszportem. Często na lotnisku w Dubaju można spotkać Emiratczyka z sokołem. Ponieważ polowanie z użyciem sokoła jest w Emiratach zabronione, dlatego Emiratczycy podróżują samolotem z sokołami do krajów gdzie już mogą to robić. W Abu Dhabi jest specjalny szpital dla sokołów, który można nawet zwiedzić. Tutaj możesz poczytać o tym szpitalu:  www.falconhospital.com/services/adfh-tourism/online-tour-booking                  Do tego taki sokół to bardzo drogi prezent. Cena za wyszkolonego sokoła waha się w przedziale od 100 do 370 tysięcy złotych!! A rekordowa cena wynosiła 850 tysięcy złotych za jednego ptaka. Trzymałam już kilka razy sokoła na ręku, byłam na pokazach treningowych polowania i podziwiałam jak wygląda pikowanie sokoła. Muszę przyznać, że czuć taki ogromny respekt trzymając sokoła na ręce i wpatrując się w jego bystre oczy. Jeśli będziesz w Emiratach koniecznie się wybierz na taki pokaz gdzie będzie możliwość obejrzenia takiego treningu łącznie z trzymaniem sokoła na ręku.

Koniecznie daj mi znać w komentarzu czy treść, którą tworzę podoba Ci się.

Jeśli masz jakieś pytania – pisz.

6 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

error: